Megjelent a Debreceni Szemle

A tudományos és kulturális folyóirat legújabb számában a Debreceni Egyetemhez kötődő szakemberek egyebek mellett arról írnak, miként alakult a debreceni Szent Anna utca 24. szám alatt található műemlék polgárház története, hogyan járult hozzá a II. világháború után Debrecen újjáépítéséhez Kalenda Lóránt és milyen eredményekért ítélte oda a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia 2025-ben.

Debrecen és a régió tudományos műhelyeinek folyóiratában a Debreceni Egyetemen (DE) 2019-ben építészmérnök diplomát szerzett Harangi Attila, a cívisházak kutatója kifejti, hogy a belvárosban, a Szent Anna utca 24. szám alatt található szép polgárházat 1811-ben Domokos Lőrinc táblabíró építette. A Domokos-házban később Miklósy Ferenc polgármester, majd Áron Miksa sörnagykereskedő élt. Az épület 1927 óta a Svetits Intézet része.

Nyul Imre helytörténész, nyugdíjas középiskolai tanár egy elfeledett várostervező mérnökről, Kalenda Lórántról ír, aki a II. világháború után végzett munkájával jelentősen hozzájárult Pécs és Debrecen építészeti arculatának megújulásához.
 
Miként alakultak az Aquaticum Debrecen Spa részlegének látogatószámai a 2019 és 2023 közé eső időszakban? Ennek nézett utána Kovács Tünde Zita, Bittner Beáta, Gulyás Gréta, Fazekas Lajos és Tripo Johanna. Az időszak azért keltette fel a kutatók figyelmét, mert ekkor volt egyebek mellett a koronavírus-járvány és kitört az orosz-ukrán háború, amit energiaválság is követett.

A Svéd Királyi Tudományos Akadémia 2025-ben úgy döntött, hogy a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat Joel Mokyrnak, Philippe Aghionnak és Peter Howittnak ítéli oda, indoklásuk szerint az innováció-vezérelt gazdasági növekedés magyarázatáért. Az elismerésben ugyan hárman részesültek, de két témakör, így két indoklás mentén. A részleteket Sigér Fruzsina, a DE Gazdaságtudományi Kar adjunktusa fejti ki tanulmányában. 

A tudományos élet hírei között Jeney-Tóth Annamária történész, a DE Bölcsészettudományi Kar docense arról számol be, hogy konferencián emlékeztek meg Barta Gáborról, a BTK Középkori-, Koraújkori Magyar Történeti és Segédtudományi Tanszék néhai tanszékvezetőjéről halálának 30. évfordulóján.

A Debreceni Szemle teljes egészében ide kattintva olvasható.


Sajtóközpont - OCs

 

Last update: 2026. 06. 26. 09:52