Különleges hangszerek fúziója a Liszt teremben

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara első alkalommal rendezett országos oboa-és fagottversenyt. A DE ZK hallgatói erős mezőnyben, kiváló produkciókat mutattak be a napokban debütált egyedülálló páros zenei viadalon.

Egy szimfonikus zenekarban nélkülözhetetlen hangszer az oboa és a fagott, noha meglehetősen kevesen választják egyiket vagy másikat. A hangszerek népszerűsítése, a kölcsönös szakmai tapasztalatszerzés, a zenei tudás felmérése érdekében szervezte meg a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Fafúvós Tanszéke és a Conservatory Alapítvány a két hangszer fúziójából létrejött, első országos versenyt.

A ZK hallgatói helytálltak a nívós és erős mezőnyben. Lakatos Péter, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar dékánja hangsúlyozta: ez egy kiváló alkalom arra, hogy az ország ifjú fagott- oboaművészei megoszthassák egymással a tapasztalataikat.

- Hálásak vagyunk azért, hogy a két hangszer tehetséges művészeinek is lehetőséget kínálhattunk tudásuk bemutatására. Azt gondolom, kiváltság ezt a két hangszert egy helyen és egy időben, egy versenyen színpadra állítani. Hagyományteremtő szándékkal rendeztük meg a megmérettetést, eltökélt szándékunk, hogy évente megtartsuk, hiszen nagyon behatárolható ez a szakma, kevesen játszanak oboán és fagotton, nekik szeretnénk találkozási és tapasztalatszerzési lehetőséget nyújtani - fogalmazott a kari vezető.

Ifjabb Duffek Mihály, a Zeneművészeti Kar Kamarazene Kabinetjének vezetője kiemelte: a verseny egyedülálló és hiánypótló az országban, ugyanis a felsőoktatás szintjén nincs máshol példa arra, hogy a két hangszer ekkora szakmai figyelmet kapjon.

- Büszkék vagyunk, hiszen nem csak a versenyzőknek, hanem a karnak is hatalmas presztízst jelent a verseny. Olyan hangszerek kerültek most fókuszba, melyek méltatlanul kevés figyelmet kapnak a mindennapokban. Amellett, hogy a fiatalok rengeteget tanulhatnak egymástól, rövid idő alatt sokat fejlődhetnek, de közben azért is tehetünk, hogy az oboa és a fagott szimfonikus zenekarban betöltött szerepének fontosságára és mint különleges szólóhangszerre is felhívjuk a figyelmet - fogalmazott a tanszékvezető.

A kar Liszt termében rendezett eseményen a zeneművészeti szakgimnáziumok 12. és 13. osztályos, illetve szakmai tagozatos növendékei, a magyarországi felsőoktatási intézményekben BA képzésben, osztatlan tanári mesterképzésben, valamint művész- és tanári mesterképzésben részt vevő hallgatók indulhattak. A kiírásra az ország szinte minden pontjáról érkeztek zenész növendékek, legtöbben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemről, de voltak versenyzők Győrből és Miskolcról is. 

Az egyfordulós verseny során a jövő zeneművészei kategóriájuknak megfelelő kötelező műveket, illetve szabadon választható programot adtak elő. Utóbbiak közül oboán Stanislas Verroust, Carl Philipp Emanuel Bach és Doráti Antal, fagotton pedig Franz Ignaz Danzi, Wolfgang Amadeus Mozart, valamint Carl Maria von Weber egy-egy művét kellett bemutatniuk.

A verseny eredményei:
Oboa I.

1. Jenei Jázmin - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Soós Levente
2. Nagy Attila - Weiner Leó Katolikus Zeneiskola és AMI, tanára: Bartucz-Kerényi Judit
3. Nagy Borbála Ágnes - Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium, Ált. Iskola, AMI és Kollégium, Győr, tanára: Kovács Kitti

Oboa II.
1. Czombos Luca - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest, tanárai: Soós Levente, Pápai Szilvia
2. Nagy Zita - Széchenyi István Egyetem, Győr, tanára: Salvi Nóra
3. Ökrös Nóra - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest, tanárai: Soós Levente, Pápai Szilvia

Oboa III.
2. Fehér Levente István - Széchenyi István Egyetem, Győr, tanára: Salvi Nóra
2. Hodossy-Takács Mirjam - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest, tanára: Soós Levente

Fagott I.
1. Zöld Vera - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György
2. Németh Flóra - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György
3. Novák Valéria - LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium, tanára: Olajos György

Fagott II.
1. Varga Tamás - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György
2. Zsargó Dominika Anna - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György
3. Kolozsi Laura - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György
3. Török Anna - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György

Fagott III.
1. Blaga Dávid Bertold - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György
2. Marics Borbála - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanárai: Lakatos György, Bettermann Jákob
3. Stankowsky Petra - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanára: Lakatos György

Rektori különdíj:
Czombos Luca
Varga Tamás

Sajtóközpont - BZ