Új karrierutak a továbbtanuló fiataloknak

A Debreceni Egyetem hat kara mellett összesen kilencvenhárom kiállító vett részt a Debreceni Szakképzési Centrum által szervezett IV. Hello szakma! – „Út a jövőbe” pályaválasztási kiállításon. Az egyetemi karok vezetői szakmai konferencián mutatták be a technikumban és gimnáziumban tanuló végzős diákoknak a DE képzési portfólióját, szakképzési és a duális képzésben rejlő lehetőségeket, karrierutakat.

Két napon át tájékoztatták a Nagyerdei Stadionban a továbbtanulás előtt álló fiatalokat a DSZC vállalati partnerei és a képző intézmények. A Hello Szakma! – „Út a jövőbe” pályaválasztási kiállításon a szakképzési centrum kiemelt partnereként a Debreceni Egyetem is részt vett. 

Az esemény megnyitóján Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára sikertörténetnek nevezte a szakképzés átalakítását, mint mondta: ma már többen jelentkeznek technikumba, mint gimnáziumba.

- A technikumok a mérnökképzés előszobái. A továbbtanulás eldöntésekor a diákok olyan intézményt választanak, mely a legjobb tudást kínálja nekik, és amely a legjobb egyetemi kapcsolati hálóval rendelkezik. Számtalan ágazat van, ami összeköti ezt a kapcsolatot és megteremti a lehetőséget a legmagasabb szintű tudás megszerzéséhez – mondta a helyettes államtitkár. 

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja köszöntő beszédében azt hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem egyre szorosabban összefonódik az alatta lévő képzési rendszerekkel, így a szakképzéssel is. 

- Az egyetem nem egy önmagában álló bástya, vagy vár Debrecenben, a régióban, sőt a Dunántúlon, hanem integráns része a gazdaságnak és a képzési rendszernek. A fiatalok részéről stratégiai, jövőbe látó gondolkodásra van szükség, hiszen Debrecenben megvan a lehetőség arra, hogy pályát és irányt válasszanak, nem csak a mérnöki diplomáig, hanem akár a tudományos szintig is eljussanak. Szoros az együttműködésünk a DSZC-vel, a technikus képzésben egyetemi többletpontokat, valamint plusz krediteket is szerezhetnek a diákok. Az a célunk, hogy segítsük a tanulókat, mert így szolgálhatjuk legjobban a régió fejlődését – hangsúlyozta a kancellár. 

A szakmai kiállítás résztvevőit Papp László polgármester is köszöntötte. Beszédében kiemelte, hogy Debrecen a lehetőségek tárháza. Mint mondta: ma a gazdaság és az oktatás virágkorát éli a városban, a helyi gazdaság növekedéséhez nélkülözhetetlen a Debreceni Szakképzési Centrum dinamikus fejlődése, de ebben a sikertörténetben a Debreceni Egyetem is főszereplő. A technikus képzésben végzett diákok ugyanis diplomás szakemberként is bekapcsolódhatnak majd a város gazdaságának építésébe.

Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi szakképzési rendszer legfontosabb gondolata a rugalmasság, a figyelmesség, ennek szellemében kiemelkedő teret és lehetőséget kapnak a tehetséges tanulók és a felzárkózásra szoruló fiatalok egyaránt. 

A Hello Szakma második napján a technikumban és gimnáziumban tanuló végzős diákoknak szerveztek szakmai konferenciát, melyen Ölvetiné Szabó Beáta, a Debreceni Egyetem Oktatási Főigazgatóságának beiskolázási és továbbképzési igazgatója az új felsőoktatási képzési lehetőségekről, a felvételi eljárás szabályrendszeréről, az egyetem pályaorientációs támogató tevékenységéről, valamint a DE és a szakképzés közötti együttműködésről beszélt.

- Az egyetem és a szakképzési centrum intenzív és sokrétű együttműködést folytat, melynek egyik fontos eleme az oklevelestechnikus-képzés. Ez a képzési forma a technikumi tanulmányok szakirányú egyetemi tanulmányokba történő beszámítását, a tanulmányi idő lerövidítését célozza. Emellett a szakképzés legjobbjainak előzetes hallgatói jogviszonyban folytatható képzéseket is tervezünk a indítani. Az elmúlt öt évet megvizsgálva 31 százalékos növekedés volt tapasztalható a szakképzési intézményekből érkező diákok számában, ebben az évben ez háromezernél is több jelentkezőt jelent – ismertette az igazgató.

A Debreceni Egyetem hat kara: a Gazdaságtudományi Kar, a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar, a Gyógyszerésztudományi Kar, az Informatikai Kar, a Műszaki Kar, a Természettudományi és Technológiai Kar, valamint több egyetemi szervezeti egység is tájékoztató standokkal jelent meg a Hello Szakma kiállításán. A konferencián a dékánok ismertették a karok képzési portfólióját, a felsőoktatási szakképzési, a duális képzési lehetőségeket, a szakok felépítését, valamint a munkaerőpiacon jellemző elhelyezkedési tapasztalatokat.


Sajtóközpont - BZ