Debrecen modern építészére emlékeztek

A Debrecen Egyetem építészeti arculatát is meghatározó szakember, Mikolás Tibor építész munkásságát idézték fel a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán pénteken rendezett konferencián. A Mikolás 100 rendezvénysorozat keretében tartott tanácskozáson 13 hazai és külföldi előadó a korszak hazai és nemzetközi építészetével, az akkor készült épületek utóéletével is foglalkozott.

A 2014-ben elhunyt Mikolás Tibor nagyformátumú, kivételesen tehetséges építész és tanár a Keletterv építőipari vállalat főmérnöke volt, aki idén szeptember 28-án ünnepelhette volna 100. születésnapját. A tervező szakmérnök képzés emblematikus alakja, az 1945 utáni modern építészet egyik legjobb ismerőjének számított. Tanulmányútjai során sokfelé járt a világban, de leginkább Debrecenben alkotott, ahol olyan a városképet ma is meghatározó épületek kötődnek a nevéhez, mint a Centrum Áruház, a Petőfi téri toronyház, a már lebontott Kölcsey Művelődési Központ, illetve a mai Debreceni Egyetem számos épülete: a korábbi Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola (ma már DE Zeneművészeti Kar), a Kémiai Intézet, az Elméleti Tömb – hangzott el azon a konferencián, ahol 13 magyar és külföldi előadó Mikolás Tibor munkáit, gazdag életművét és az 1960-as, 1970-es évek közép-európai építészetét értékelte. 

A DE Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszék vezetője elmondta: nem véletlen a rendezvény helyszíne, hiszen a szintén Mikolás Tibor által tervezett, a Zeneművészeti Kar otthonául szolgáló épület az idén 50 éves.

–    Szerintem ezeknek az épületeknek a belső terei átgondoltak, jól működőek, ma is használhatók, ezért meg kellene tartani őket, miközben műszakilag persze felújításra szorulnak. A tanácskozáson arról is szó esik, hogy a kortárs építészet milyen olyan eszközöket ismer, amelyekkel ezeket a mai elvárásoknak is megfelelővé tudjuk tenni, miközben az építészeti értékeiket megőrizzük. Ezek a házak a nemzetközi építész szakma szerint is nagyon fontosak és védendők – fogalmazott Szentirmai Tamás.

A DE Zeneművészeti Kar dékánja arról beszélt a rendezvényen, hogy a székházuk ugyan a mai építészet alkotásaihoz képest kicsit furcsán néz ki, de ők ennek ellenére szeretik.

–    Fél évszázaddal ezelőtt ez egy nagyon korszerű ház volt, aminek akkoriban csodájára jártak a külföldi delegációk. A 70-es években például komoly újításnak számított, hogy a nagy előadóteremhez jól felszerelt stúdió tartozott és a tantermekbe is különböző vezetékeken jutott el a hang, felvételeket is lehetett készíteni – tette hozzá Lakatos Péter dékán.  

A Mikolás 100 programsorozat folytatásában október 10-én, a mester debreceni épületeit bemutató kiállítás nyílik a debreceni Péchy Mihály Építőipari Technikumban. Október 28-án az érdeklődőket szakember vezeti körbe a Mikolás Tibor által tervezett cívisvárosi középületekben. (Erre regisztrálni a hbmepkam@gmail.com oldalon lehet.) A rendezvénysorozat december 6-án, a Mikolás Tibor Építészeti Nívódíj átadásával zárul.  

 

Sajtóközpont - OCs