Az idei Kutatók Éjszakájára is gazdag programkínálattal készült a Debreceni Egyetem. Az intézmény összes kara bemutatta tudományos és szakmai tevékenységét, a debreceni campusok mellett Nyíregyházán, Szolnokon és Hajdúböszörményben is várta a DE a látogatókat. Több mint kétszáz, a legkülönbözőbb tudományterületeket érintő témákkal, látványos kísérletekkel, aktuális ismeretterjesztő előadásokkal igyekeztek az egyetemi szakemberek közelebb vinni a tudományt a gyerekekhez és a felnőttekhez.
Csernoch László tudományos rektorhelyettes szerint a Kutatók Éjszakája kiváló lehetőség arra, hogy közérthetően, választékosan szólítsa meg az embereket az egyetem és minél több olyan tudományos területre irányítsa rá a figyelmet, melyek a jelenre és a jövőre is hatással vannak.
- A Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat alapvetően azt a cél tűzte ki, hogy megmutassa az egyetemet belülről. A Debreceni Egyetem részéről az a meggyőződésünk, hogy nem feltétlenül ismert az a kutatási vagy oktatási tevékenység, ami nap mint nap az intézményben zajlik, éppen ezért hosszú évek óta próbálkozunk azzal, hogy érdekesen és szórakoztató, érthető módon magyarázzuk el az embereknek a tudományt. Vonzóvá szeretnénk tenni a kutatói munkát, az egyetemet megmutatva a jövő hallgatóit is toborozhatjuk ezáltal. Úgy állítottuk össze a programokat, hogy mindenki számára figyelemfelkeltő eseményeken lehet részt venni a kémiai kísérletektől a társadalomtudományokon át az egészségtudományokig. Megjelenik a virtuális valóság, ahol például ki lehet próbálni, hogyan lehet fogat fúrni, valamint a Debreceni Egyetem űrkutatási programjához kapcsolódóan a NASA egyik tudósa is előadást tartott online – nyilatkozta a rektorhelyettes a rendezvényen.
A látogatók interaktív módon lehettek részesei a kísérleteknek és a bemutatóknak, ezáltal befogadhatóbbá, megérthetőbbé és érdekesebbé válhatott az adott téma. Az ismeretterjesztő szakmai előadások mellett a tantermi oktatáshoz hasonló formától elszakadva életre kelt a tudomány a Debreceni Egyetem campusain.
A Főépületben, a kerengőben a laikusok ezúttal is sürgősségi életmentést tanulhattak, a bemutatókon az újraélesztés technikáját sajátíthatták el, Murthy S. Gudipati, a NASA kutatója, a Kaliforniai Műszaki Intézet munkatársa NASA’s Europa Clipper Mission: Investigating Habitability of Europa, Jupiter’s Icy Moon címmel az Aulában tartott előadást.
A résztvevők testközelből ismerkedhettek meg az élelmiszeripari technológiákkal, az egészséges élelmiszerek előállítását segítő talajrendszerekkel is, megtudhatták, hogyan reagálnak az élőlények élőhelyük megváltozó környezeti feltételeire. Működés közben figyelhették meg Magyarország legnagyobb, az ország számítási kapacitásának 90 százalékát nyújtó szuperszámítógépét, a Kenézy Campuson beléphettek a képalkotó szabadulószobába, az Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében pedig az emberi test anatómiai rejtelmeibe vezették be a közönséget.
Megismerhették az RNS-molekulák rákkutatásban és a gyógyításban betöltött szerepét, játékos kísérleteken vehettek részt a biofizikai és sejtbiológiai laborban, ahol bemutatták a mikroszkópok, az ultrahang és a CT-készülék működési elvét. A programkínálat része volt az ilyenkor mindig nagyon népszerű fényterápia, a növények nyelvének, jelzéseinek, válaszreakcióiknak megismerése, csakúgy, mint az élelmiszertudományok területén végzett látványos kísérletek. Többek között olyan kísérleteket láthatott a közönség, mint például a színváltó lombik, a szénkígyó, az elefántfogkrém, az éghetetlen papír, a fáraó kígyója, Aladdin csodalámpája, a színváltó festmény, a láthatatlan tűzoltó készülék vagy éppen a nyomtalanul eltűnő vatta.
A horgászat is tudományos megközelítést kapott, a Böszörményi úti campuson, az agrárkar Halbiológiai Laboratóriumában kiderült, mi a közös a szelektív nagyponty-horgászatban, a legyezésben, illetve a laboratórium melletti tavon horgászversenyt is rendeztek.
A Zeneművészeti Kar révén zenére történő mozgás-improvizációt tartottak gyerekeknek és a Sonus ütőegyüttes "ütős" koncertjét is meg lehetett hallgatni az Egyetemi Templomban.
Nemcsak Debrecenben, az egyetem kihelyezett campusain is ünnepelték a tudományt pénteken, a Kutatók Éjszakáján. Nyíregyházán, az Egészségtudományi Kar az elsősegély ismeretének fontosságára hívta fel a figyelmet, bepillantást kínált a mentőtiszt és a védőnői szakma rejtelmeibe, valamint előadást is hallhattak az érdeklődők a bor és egészség témakörében. A Szolnok Campuson pedig többek között a mesterséges intelligencia, a laborhús, az idegrendszeri betegségek gyógyszeres kezelésének kihívásai és újszerű megoldásai kerültek a középpontba.
Sajtóközpont - BZ
Több mint kétszáz programmal várta a Debreceni Egyetem a Kutatók Éjszakáján a tudomány szerelmeseit. Az általános- és középiskolás diákok, egyetemisták, felnőttek számára egyaránt érdekes kísérletek, előadások, bemutatók révén nemcsak a tudományok széles skáláját, hanem a Debreceni Egyetem kutatásait és azok eredményeit is megismerhették a látogatók az intézmény szinte minden campusán.