A melanoma festéksejtekből kiinduló rosszindulatú daganatos elváltozás, mely leggyakrabban a bőrön jelentkezik. Agresszív daganattípus, magas áttétképző hajlammal. Magyarországon évente mintegy 2500 új melanomás beteget diagnosztizálnak, a páciensek száma folyamatosan emelkedik, a melanoma gyakorisága húsz év alatt megduplázódott. A melanomás betegeknél vagy akiknek a családjában előfordult, nyolc-tíz százalékban a melanoma ismételt előfordulására lehet számítani.
A betegség korai felismerését segíti a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika új eszköze, amely a festéksejtes léziók változásának követésére, elemzésére és rögzítésére nyújt korszerű, magas minőségű lehetőséget.
- A beépített nagy felbontású kamerával testrégiónként készülő fotófelvételekből az egész bőrfelület feltérképezhető az anyajegyekre vonatkozóan. A készülék szoftvere képes az adott idő múlva megismételt fotófelvételeken lévő anyajegyek korábbi fotókkal történő automatikus összevetésére, ezáltal nagy segítséget nyújt a betegek követésében. Az új vagy változó festéksejtes léziók értékeléséhez a dermatoszkópos monitorozás elengedhetetlen. A készülék nagy felbontású digitális dermatoszkóppal van felszerelve, a különböző időpontokban rögzített képek egymás mellé tehetők, megkönnyítve az összehasonlítást – ismertette Emri Gabriella egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika szakorvosa.
Az időigényes vizsgálatot elsősorban a melanoma szakrendelésen gondozott betegeknél választják, nagyszámú anyajegy, melanoma kórtörténeti adat és egyéb rizikótényezők (vörös hajszín, immunszuppresszió) esetén, mert ezeknél a pácienseknél a teljes test fotó és digitális dermatoszkópos követés kimutathatóan javítja a korai melanoma felismerésének esélyét, miközben csökkenti a feleslegesen elvégzett anyajegy-eltávolítások számát. A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a betegség korai felismerésében fontos az önvizsgálat is.
- A melanoma legtöbbször nem okoz panaszt, nem fáj, nem viszket. A folyamatos odafigyelést javasoljuk. Megváltozott szín, szabálytalanul aszimmetrikus alak, növekedés esetén, különösen, ha új lézióról van szó, ami a meglévő anyajegyektől nagyon különbözőnek látszik, fel kell keresni egy bőrgyógyászt. A melanoma korai felismerését nagyban javítja, ha az anyajegyekről testtájanként fotó készül akár otthon is, amit néhány havonta elővéve ellenőrizhető az anyajegyek száma, megjelenése. Különösen fontos ez nagyszámú anyajegy esetén, ami önmagában rizikótényezője a melanomának – hangsúlyozta Emri Gabriella.
A bőrgyógyászok szerint a megelőzésre is nagy hangsúlyt kellene fektetni.
- Kerülni kell a napégést, javasolt magas faktorszámú napfényvédő. A gyerekekre fokozottan figyelni kell, mert a gyermekkori napégés kiemelt rizikótényező a melanoma kialakulásában. Nem javasolt a szolárium, mert már egy alkalom is káros lehet. Veszélyeztetettebbek az immunszupprimált betegek, például a szervtranszplantáltak. A melanoma kialakulása az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb, főleg a 60 év feletti férfiaknál nagy a betegség előfordulási aránya. Náluk kiemelten fontos a szűrés, az önvizsgálat – tette hozzá a Debreceni Egyetem bőrgyógyásza.
A betegek nagy részénél a melanoma műtéti eltávolítása után nincs szükség további kezelésre, áttétek esetén azonban szükséges a terápia. Az elmúlt években új kezelések jelentek meg, többek között a célzott terápia és az immunterápia, melyekkel ma már eredményesebben kezelhető a betegség.
A melanoma diagnosztikáját segítő mintegy 35 millió forintos FotoFinder ATBM Master eszközt egyetemi forrásból vásárolta a Bőrgyógyászati Klinika. A készülék alkalmazásával, működésével a jövő évi Regionális Bőrgyógyászati és Allergológiai Fórum résztvevőit is megismertetik.
Sajtóközpont - CzA