A csütörtökön tartott hivatalos megnyitón Lakatos Mónika, az MMT elnöke megjegyezte: Debrecen nem először helyszíne a tanácskozásnak, legutóbb 12 évvel ezelőtt gyűltek össze ezen a vidéki helyszínen, de egyéb, meteorológiával kapcsolatos programoknak is otthont adott már a város, az egyetem.
- A fókuszban a megújuló energiák meteorológiai kiszolgálása áll, mivel a meteorológia számára egy nagyon nagy kihívást jelent, hogy olyan pontos előrejelzéseket adjunk, amivel kiszámíthatóvá válik a villamosenergia hálózat működtetése – emelte ki az elnök.
A DE Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) tudományos és pályázati dékánhelyettese, Kéki Sándor is köszöntötte a résztvevőket, és örömmel konstatálta, hogy ismét Debrecenben láthatják vendégül a társaság tagjait. A dékánhelyettes röviden bemutatta a TTK-t, majd felhívta a figyelmet, hogy a karon nagy hangsúlyt fektetnek az utánpótlásnevelésre.
- Olyan szakembereket képzünk, akiknek a megszerzett tudásuk megfelel az ipar igényeinek. Nagyon sok ipari vállalattal állunk kapcsolatban, illetve a várossal is együttműködünk, például a Meteorológiai Tanszék munkatársa is részt vett a környezeti ellenőrző rendszer kiépítésében – mondta Kéki Sándor.
Szanka Gábor Gyula, a gyűlés egyik főtámogatója, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója online csatlakozott a konferenciához.
- A programban rengeteg olyan téma lelhető fel, melyek nem is lehetnének aktuálisabbak napjainkban. Úgy gondolom, egy ilyen tanácskozás előreviszi nem csak a tudományos társadalmat, hanem lehetővé teszi az eredmények mindennapi életbe való átültetését. És talán idővel a szemléletformálás tekintetében is előre tudjuk majd mozdítani a közvéleményt – fogalmazott a vezérigazgató.
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet Meteorológiai Tanszékének adjunktusa, Lázár István a debreceni meteorológia-oktatás múltjáról, jelenéről és jövőjéről számolt be. Az MMT Debreceni Területi Csoportjának titkára kiemelte: az oktatás szempontjából mérföldkő a 2006-os, bolognai oktatási rendszerhez való csatlakozás, ugyanis innentől kezdve jöttek létre a szakirányok, a későbbiekben pedig a specializáció. Egyúttal örömét fejezte ki, hogy 12 év után ismét Debrecen láthatja vendégül a rangos szakmai rendezvényt.
Az első nap előadói között volt Horváth Viktor energiaátmenetért felelős helyettes államtitkár, aki a nemzeti energia- és klímatervről számolt be. Emellett szó esett még többek között a meteorológiai előrejelzés minőségének hatásáról a magyar villamosenergia-rendszerre, de a mesterséges intelligencia használatáról is hallhattak.
A poszterszekcióban is igazi érdekességek tárulnak elő: az egyik poszter a Fociklimatológia, avagy a futball az éghajlat tükrében munkacímet kapta. Marton Annamária és Szolnoki-Tótiván Bernadett (HungaroMet Zrt.) a teljesség igénye nélkül a világ nyolc stadionjába látogatott el (például Oslóba vagy épp Rió de Janeiróba), és azt vizsgálták, hogy az egyes pályák milyen kihívások elé állítják a játékosokat és a gyepmestereket.
A szakmai tanácskozás szombaton egy kirándulással zárul.
Sajtóközpont