Mechwartos diákok a Műszaki Karon

A Debreceni Egyetem Műszaki Karának képzési kínálatával és infrastruktúrájával ismerkedtek szerdán a Debreceni Szakképzési Centrum Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum diákjai. A középiskola Karrierhete keretében tartott programon 130 végzős vett részt az egyetem Ótemető utcai campusán.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar (DE MK) dékánja a mérnökképzés fontosságát hangsúlyozta a középiskolás hallgatóságnak tartott bemutatkozó előadásában. Azzal érvelt, hogy a mérnökök a társadalom megbecsült tagjai, minden olyan termék, amit ma használunk, például a mobiltelefonok, az autók, a ruhák mérnökök segítségével készültek.

- Azt, hogy a gazdaság tíz-húsz év múlva miként fog működni, alapvetően szintén a mérnökök határozzák meg. Debrecennek az az érdeke, hogy ne csak gyártás települjön ide, hanem a fejlesztés is. Ehhez pedig olyan mérnökökre van szükség, akik meg tudják alkotni a jövőt, ez a feladat rátok vár 2030 és 2060 között – fogalmazott Husi Géza.


Hozzátette: a Műszaki Kar tud eszközöket adni a jövő megalkotásához, ezek között említette az alap- és mesterszakokat, valamint a hamarosan induló doktori képzést. Kiemelte a néhány éve fókuszba került élményalapú képzés, a felfedezés-alapú oktatás jelentőségét, illetve hogy a Műszaki Karon végzett szakemberek a magyar átlagnál jóval magasabb jövedelemre számíthatnak. Bemutatta a fiataloknak az intézmény kiemelkedő infrastruktúráját is.

- Az egyetemi világranglistákon, amelyeken általában 40 ezer egyetemet szoktak besorolni, mi folyamatosan fölfelé haladunk, az első 700 és 500 között szoktunk lenni, ami a legjobb 2 százalékot jelenti. Ez jelentős eredmény és ti is itt tanulhattok – hívta fel a kari vezető a fiatalok figyelmét.

Husi Géza hangsúlyozta, hogy a Műszaki Karon szerzett diploma értékes, a világon szinte mindenütt elfogadják, de itt helyben, Debrecenben is könnyű vele elhelyezkedni. 

A városfejlesztési tervek kapcsán Barcsa Lajos alpolgármester tájékoztatta a diákokat arról, hogy 2014 óta a városvezetés fókusza a gazdaságfejlesztésen, a munkahelyteremtésen van. Ezek jegyében alakítottak ki három új ipari területet, az oda beköltözött cégek mára több mint 20 ezer új munkahelyet hoztak létre.

- Amikor én végeztem az itteni egyetemen, sok évfolyamtársam azért ment el a városból, mert nem volt megfelelő munkalehetőség. Mára megfordult a helyzet. Amikor majd ti kijöttök az iskolából, nem kell majd a munkáltatók kegyeit keresnetek, ők fognak értetek versenyezni. Ráadásul ezek a vállalatok egymással is versengenek a jó szakemberekért, aminek bérfelhajtó hatása van – magyarázta.

Barcsa Lajos hozzátette: a Műszaki Kar nagyon sokat fejlődött az utóbbi években, rang bekerülni a képzéseire. Azt ajánlotta a jelenlévőknek, hogy itt tanuljanak tovább, mert például első osztályú oktatói gárda áll rendelkezésre és olyan céges kapcsolatokkal rendelkezik az intézmény, ami garantálja a magas színvonalú képzést.  

A program végén a diákok megtekintették a Műszaki Kar új, Virág utcai épületszárnyát és annak laborjait.


Sajtóközpont - OCs