Konferencia a középkori hadtörténetről

A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében Műhelykonferencia a 15. századi hadtörténeti kérdésekről, katonaéletpályákról címmel rendezett kétnapos tanácskozást a HUN-REN – DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport. A szakmai eseményen több mint húsz előadás hangzott el és bemutatták a témában megjelent legújabb kiadványokat is.

Hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal 2022-ben szervezte meg műhelykonferenciáját a HUN-REN – DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete Kutatócsoport. Az idei rendezvény már a harmadik alkalom, amikor az elmúlt egy évben elért eredményeikről adtak számot a kutatók.

A november 13-14-én, a Debreceni Egyetem Főépületében rendezett szakmai tanácskozás a 15. századi hadtörténeti kérdésekre, a katonaéletpályákra vonatkozó hazai kutatások közelítését, megvitatását, összefogását tűzte célul.

Az eseményen a szervező kutatócsoport munkatársai mellett a Debreceni Egyetem (DE) Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola PhD-hallgatói, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet, a HUN-REN-MNL-SZTE Magyar Medievisztikai Kutatócsoport, a Károli Gáspár Református Egyetem, az Országos Széchényi Könyvtár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem munkatársai, kutatói, oktatói vettek részt egy-egy előadással.

- Műhelykonferenciánk legfőbb értéke – azon túl, hogy megismerhetjük a legfrissebb kutatási eredményeket –, hogy megerősíti a külső kutatókkal és partnerekkel való együttműködést, ugyanakkor lehetőséget teremt régi ismerősök és fiatal tehetségek, vagyis a szakmai utánpótlás számára is a bemutatkozásra – fogalmazott megnyitójában Bárány Attila, a DE Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézet Középkori, Koraújkori Magyar Történeti és Segédtudományi Tanszék vezetője, a Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete Kutatócsoport vezetője.

A rendezvényen előadás hangzott el – többek között – a Mátyás seregében alkalmazott szekérvár-harcmodorról, zsoldosokról, toborzásról, kémkedésről és fogolysorsokról, valamint a magyarok részvételéről a keresztes hadjáratokban.

A konferencián mutatták be az idén megjelent legújabb szakmai kiadványokat is, a Magyar zsoldosok kifizetési feljegyzései a Firenzei Állami Levéltárból (1361-1365), a Középkori oklevelek a Déri Múzeum gyűjteményéből, a Varsói Magyar Oklevéltár, valamint a Zwischen Ostsee und Adria II. című köteteket.

A szakmai tanácskozáson jelentették be, hogy a kutatócsoport hamarosan új folyóiratot indít (East Central Europe: Between the Baltic and the Adriatic), amely a jövőben publikációs lehetőséget biztosít a középkori Magyarország és Közép-Európa hadtörténetével foglalkozó tudományos kutatóknak.

A konferencián elhangzott előadások rezümék ide kattintva olvashatók.

Sajtóközpont – BZs