Journal Club: kutatók a tudomány szolgálatában

A fenntartó alapítvány GTIDEA Publikációs Díjával elismert szakemberek mutatták be tudományos munkáik legújabb eredményeit, gyakorlati alkalmazhatóságát a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Journal Clubjában. A legutóbbi alkalommal László Bertalan, Kardos Éva Aliz, Kéri Mónika, Pesti-Asbóth Georgina, valamint Rácz Anett nyertes tanulmányát ismerhette meg a közönség.

Minden hónapban lehetőséget kapnak a Journal Clubban a GTIDEA Publikációs Díjával elismert kutatók, hogy bemutassák tudományos munkájukat, melyről a közelmúltban rangos nemzetközi folyóiratokban jelentettek meg közleményt. A Kenézy-villában rendezett csütörtöki eseményen a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi, Természettudományi és Technológiai, Informatikai, valamint Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán kutató szakemberek ezúttal is öt aktuális, innovatív témával kapcsolatban tartottak előadásokat oktatóknak, hallgatóknak. A díjazott kutatók tevékenysége az intézmény számára kiemelten fontos, hiszen a külföldi tudományos folyóiratokban megjelent publikációk révén növelik a Debreceni Egyetem presztízsét – hangzott el a tudományos szakmai eseményen. 

Nagy Péter, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: a most hallott kutatók szakterületük kiválóságai, akik az utóbbi időben a társadalom fejlődése szempontjából jelentős fókuszterületeken értek el kimagasló eredményeket.

- Ez már a negyedik Journal Club, ahol a Debreceni Egyetem közössége megismerheti a fenntartó alapítvány Publikációs Díjának első nyerteseit és kutatási területeiket. A rendezvény szakmai szempontból mindenképpen hiánypótló az intézményben, hiszen a DE tudományos közössége első kézből értesülhet az aktuális eredményekről, és ezzel kapcsolatban nagyon jó visszajelzések érkeztek. Ez alkalommal is rendkívül sokszínű témák kerülnek elő, hiszen az informatikával, a vegyészettel, a földrajzzal, a növénytannal kapcsolatos előadások mellett bemutatta kutatását az egyetlen olyan, Publikációs Díjjal elismert szakember is, aki a humán tudományok területén dolgozik – tette hozzá Nagy Péter.

Elsőként Bertalan László, a Debreceni Egyetem TTK Földtudományi Intézetének adjunktusa számolt be kutatásáról, melyben a mesterséges intelligencia bevonásával fejlesztenek módszertant a talaj nedvességtartalmának előrejelzésére. Mint mondta: a műholdas felvételek hatékony kiváltása érdekében vetődött fel az, hogy drónok segítségével nyerjenek talajra vonatkozó adatokat egyrészt hőkamerás, másrészt úgynevezett multispektrális térképezéssel. Ezeket az eredményeket összehasonlították a talajból vett mintákkal, majd a mesterséges intelligencia egy talajnedvesség-térképet állított össze. A kutatás eredményeit a vizsgálatot végző kutatócsoport a Computers and Electronics in Agriculture folyóiratban publikálta.

Rangos szakmai folyóiratban megjelent nyelvészeti kutatásának következtetéseit ismertette Kardos Éva, a BTK Angol-Amerikai Intézet Angol Nyelvészeti nem önálló Tanszékének vezetője, aki a mondattan és a jelentéstan, azon belül is a mondat igei tartományára jellemző szintaktikai szerkezetet és az igei predikátumok lehetséges jelentéseit vizsgálta. Megállapítása szerint a mondatban kifejtett esemény végpontossága vagy annak hiánya alapvetően meghatározza az igei tartomány szerkezetét, a végpontosság nyelvi megvalósulása eltérő módon teljesül a különböző nyelvekben.

Kéri Mónika munkáját is megismerhették a jelenlévők, a TTK Fizikai Kémiai Tanszékének adjunktusa a kar Környezeti Kolloidok kutatócsoportjának tagjaként a mágneses szén aerogélek és a víz kölcsönhatását tanulmányozta, illetve azt vizsgálta, miként tölti ki és mozog a víz a víztaszító felületűnek tartott pórusrendszerben. A kutatásról szóló tanulmány az Elsevier kiadó 10.9-es impakt faktorú Carbon tudományos folyóiratban jelent meg.

A MÉK Komplex Rendszerek és Mikrobiom-innovációk Központjának tudományos munkatársa, Pesti-Asbóth Georgina is bemutatta azt a Publikációs Díjjal jutalmazott kutatómunkát, mely a melatonin és az antioxidáns rendszer kapcsolatát vizsgálta növényekben, stressz hatására. A vizsgálatok során kialakult eredményeik további információkat nyújthatnak a növényi növekedés és stresszválasz mechanizmusáról. Az angol nyelvű publikáció itt érhető el

A döntéstámogató algoritmusok hatékonyságának javítását segítő módszert dolgozott ki az Informatikai Kar adjunktusa, Rácz Anett. A kutató előadásában kiemelte, hogy a kifejlesztett algoritmus segít megfejteni a következetlen vagy éppen kevésbé hatékony döntési értékelések mögött rejlő anomáliákat. Az innovatív tanulmány az Information Sciences című rangos nemzetközi folyóiratban jelent meg.

A GTIDEA Publikációs Díj 2023. évi díjazottjainak bemutatkozása május 16-án utolsó alkalmához érkezik, akkor újabb öt elismert kutató tart majd  szakmai előadásokat publikált kutatásaik részleteiről. A GTIDEA Publikációs Díj pályázatot ebben a tanévben is kiírta az alapítvány. A benyújtási határidő: 2024. április 30.

További információk és az online pályázati felület ide kattintva elérhető el.

Sajtóközpont - BZ