Az egyetemi informatikai képzés megalapozójára, a Valószínűségszámítás és Alkalmazott Matematika Tanszék alapítójára, a 115 éve született Gyires Bélára emlékeztek a Debreceni Egyetem Informatikai Karán pénteken. A huszonhetedik alkalommal megrendezett szakmai eseményen bemutatták a kar tudományos tevékenységét és a legfontosabb kutatási eredményeket is.
Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja köszöntőjében méltatta Gyires Béla munkásságát, a DE informatikai képzésére gyakorolt hatását, valamint kiemelte azt is, hogy a múlt tisztelete mellett a rendezvény kaput nyit a jövőre a kiemelkedően tehetséges hallgatók előtt.
- Hagyományosan minden évben emlékezünk a professzorra, az idei eseményt összekötöttük a kar megalapításának huszadik évfordulóját ünneplő rendezvénysorozattal, egyben ez a szakmai nap zárta a kar jubileumi évét is. Ennek megfelelően igyekeztünk úgy összeállítani a programot, hogy méltó módon ünnepelhessünk. Hálásak lehetünk Gyires Bélának, mert hosszú évtizedeken át végzett munkája révén megalapozta Debrecenben az egyetemi informatikai oktatás jövőjét és rengeteget tett az Informatikai Kar, valamint a programozó matematika szak elindításáért, a Számoló Központ létrehozásáért. Kifejezett öröm számunkra az is, hogy az informatikai oktatást folytató más hazai egyetemek is képviseltették magukat a tanácskozáson. A tapasztalatcsere révén sokat tanulhattunk egymástól és az eddigieknél is szorosabbra fűzhettük az együttműködésünket - fogalmazott a kari vezető.
Gyires-Tóth Bálint, a néhai professzor unokája, a BME egyetemi docense A számoló központtól az MI szuperszámítógépig címmel tartott előadást, melyben Gyires Béla szakmai tevékenységét, valamint az egyetemen betöltött szerepét és a tudományos életben elért eredményeit idézte fel. Emellett a mesterséges intelligencia alapú mélytanulás, illetve a szuperszámítógépek fejlődésének jelentőségéről, az aktuális trendekről beszélt.
A tudományos ülésen Gyires Klára egyetemi tanár, az MTA doktora is emlékezett édesapjára és bemutatta a professzor életútját, majd koszorúzással tisztelegtek az IK néhai professzorának emléke előtt a kar Kassai úti épületének bejáratánál elhelyezett emléktáblánál.
A Debreceni Egyetem Informatikai Kar alapításának 20 éves jubileuma, valamint az emléknap alkalmából az informatikai karok jelene és jövőbeli stratégiáival kapcsolatban Horváth Zoltán, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Karának intézetigazgatója, Nyúl László, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Informatikai Intézetének vezetője, Hoffmann Miklós, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Informatikai Karának dékánja, valamint Sima Dezső, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar alapító főigazgatója is előadást tartott.
A 27. Gyires Béla Informatikai Napon adták át a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat, a TDK-okleveleket, valamint az évfolyamelsőknek járó elismeréseket is.
Idén tizenegy nappali tagozaton alap-, mester- vagy osztatlan képzésben részt vevő hallgató vehette át a nemzeti ösztöndíjat, melyet azok kaphatnak, akik jelenlegi vagy korábbi tanulmányaik során legalább két félévet teljesítettek és minimum 55 kreditet szereztek a két utolsó aktív félévben.
A Tudományos Diákköri Konferencián elért eredményekért, a sikeres szereplésért ebben az évben összesen harmincnyolc hallgató vehetett át oklevelet, valamint minden évfolyamon és minden szakon díjazták azokat a tehetséges és elhivatott fiatalokat, akik az elmúlt szemeszterben a legjobb tanulmányi eredményeket érték el.
Sajtóközpont - BZ