Termelékenység-növelés hatékony talajgazdálkodással

Az eredményes talajművelés eljárásait, eszközeit, technológiáit, valamint az adatvezérelt megközelítést is részletesen bemutatták a gazdálkodóknak és leendő agrárszakembereknek az UD Agrár Kft. pénteki workshop-ján. Az előadásokat követően gyakorlati bemutatót is tartottak a Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepen.

A gazdálkodók és hallgatók tudásának, versenyképességének növelése, a fenntartható fejlődéshez való alkalmazkodóképesség előmozdítása a célja annak a bemutatóüzemi programsorozatnak, amit a Debreceni Egyetem tulajdonában álló UD Agrár Kft-vel valósít meg a következő egy évben. Az első, pénteken a Balásházy János Gyakorló Technikum, Gimnázium és Kollégiumban tartott workshop megnyitóján a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese, Harsányi Endre kiemelte, hogy a program abból a csaknem nettó 600 millió forintos támogatásból valósul meg, amit az UD Agrár Kft. a Vidékfejlesztési Programból nyert el bemutatóüzemek fejlesztésére. Hozzátette: a bemutatóüzem célja, hogy az érdeklődőket, köztük a gazdálkodókat, a diákokat és a mezőgazdaság iránt érdeklődőket a fenntartható mezőgazdasági technikákról oktassák. A projektnek ugyanis az üzemek korszerűsítése mellett célja a tudásátadás, az innovációs és tudományos eredmények megismertetése is. 

- Az eszközbeszerzések folyamatosak és mindeközben olyan bemutató üzemi programokat szervezünk, ahol szeretnénk interaktívan bemutatni a gazdálkodóknak és a fiatal, leendő agrárszakembereknek korszerű tudásanyagunkat, illetve az új, speciális eszközeinket, például drónokat, robotokat, amik mind a képzés és kutatás támogatását szolgálják – ismertette Harsányi Endre.

Első alkalommal a talajművelés alapjait, eljárásait, eszközeit és technológiáit, a talajegészségügyet és a fenntartható gyakorlatokat, a precíziós talajművelést és az adatvezérelt megközelítést ismerhették meg az agrárgazdaság szereplői az UD Agrár Kft. szakembereinek előadásaiból, majd interaktív műhelymunkaként talajművelési tervet készíthettek az optimális talajgazdálkodáshoz. 

- A Vidékfejlesztési Program keretében megvalósuló, Bemutatóüzemek támogatása az UD Agrár Kft-nél című, 3485118691 azonosítószámú pályázatunk részeként tervezzük a tudásátadáshoz kapcsolódóan egy bemutatóüzem fejlesztését a Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepen, ami az innováció, a kutatás-fejlesztés és a gyakorlati képzés központjaként szolgál majd. Bemutatja a fenntartható mezőgazdaság legújabb fejlesztéseit, a legmodernebb technológiákat, környezetbarát módszereket és a megújuló energiaforrások integrálását – ismertette a résztvevőkkel Tóth Attila ügyvezető. 

A pénteki workshop a kísérleti telepen tett látogatással, illetve gyakorlati bemutatóval zárult.

 

Sajtóközpont - TH