A Romhányi György Emlékérmet a Magyar Patológusok Társasága (MPT) kétévente adományozza egy olyan magyar patológusnak, aki a klinikai patológiát hosszú ideje magas szinten műveli, kiemelkedő diagnosztikus és tudományos munkát végez, eredményeit publikálja, valamint aktívan részt vesz az orvosképzésben és továbbképzésben. A szakmai díjat idén Kovács Ilona, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ szakembere vehette át.
- Harmincnégy éve dolgozom patológusként. A szakma részéről a munkám legnagyobb elismerését jelenti, és igazán megtisztelő, hogy idén nekem ítélték a Romhányi György Emlékérmet- mondta kitüntetése kapcsán Kovács Ilona a hirek.unideb.hu-nak.
A klinikai főorvos huszonhárom évig vezette a megyei kórház Patológiai osztályát, az integrációt követően pedig a Klinikai Központ Patológia Kenézy Gyula Campus telephelyének szakmai koordinátorává nevezték ki. Sokrétű tevékenységük magában foglalja a korszerű kórszövettani diagnosztika biztosítása, a kórházi elhunytakhoz kapcsolódó kórboncolás mellett többek között a nőgyógyászati méhnyakszűrés citológiai vizsgálatait is. Munkájuk a patológiai diagnosztika széles spektrumát lefedi, többek között daganatos betegségek esetében az operáció előtti, illetve utáni minták diagnosztikáját végzik, a szükséges terápiás és prognosztikai jellemzők meghatározásával.
Kovács Ilona azt mondja: szerencsésnek érzi magát, mert munkájában elhivatott, magasan képzett, komoly szakmai tapasztalattal rendelkező orvosokkal és szakdolgozókkal működhet együtt.
- A patológia jelenti a kapcsolatot a biológia és a klinikum között. A patológus a betegségek okozta biológia változásokat a mikroszkópos-, valamint a molekuláris diagnosztikán keresztül a kezelőorvos számára értelmezhető információvá alakítja, melyet a betegek javára fordíthat. A diagnosztikus tevékenység valódi intellektuális kihívás. A diagnosztika mellett a patológiának a prevencióban is fontos szerepe van, vizsgálataink lehetővé teszik például a méhnyakban kialakuló daganatmegelőző kóros állapotok igazolását és így a mihamarabbi kezelés megkezdését- ismertette Kovács Ilona.
A klinikai főorvos hozzátette: szakmai terveiben a legfontosabb motivációt a korszerű patológiai diagnosztika jelenti megfelelő szakmai minőség-ellenőrzés mellett, mert ez szolgálja a pontos diagnózist és a betegbiztonságot.
- Fontosnak tartom a korszerű rizikóbecslésen alapuló méhnyakszűrést, ehhez kapcsolódóan a negatív kenet teljes újraszűrését, minimalizálva ezzel a fals negatív esetek lehetőségét. Célom továbbá - a Patológiai Intézet Igazgatója, Méhes Gábor elképzeléseivel összhangban - a Kenézy Campus Patológia diagnosztikus szerepének fenntartása, folyamatos infrastrukturális fejlesztése, a digitális patológia, és megfelelő feltételek mellett mesterséges intelligencia alapú döntéstámogató rendszerek bevezetése- hangsúlyozta Kovács Ilona.
A patológus az Általános Orvostudományi Kar graduális és a posztgraduális képzésében is aktívan részt vesz. Bekapcsolódott többek között a bonctermi és szövettani oktatásba, az orvosdiagnosztikai analitikus képzésébe, megszervezte a patológiai analitika specializációt, és kidolgozta a tananyagát, amely csak a Debreceni Egyetemen elérhető képzés. A szakorvosképzésben a tutori tevékenységet vállal, a diagnosztikus citológia szakvizsga előkészítő tanfolyamait szervezi. Tudományos tevékenységében legfőbb érdeklődési területe a jelátviteli rendszerhez és az onkopatológiai jellegű alapkutatáshoz kapcsolódik.
Kovács Ilona a Romhányi György Emlékérmet kimagasló szakmai tevékenysége, oktatási és tudományos munkája elismeréseként október elején a 76. Magyar Patológus Kongresszuson vette át.
Sajtóközpont - CzA