Predátor folyóiratok nyomában

A kutatásértékelés reformját elősegítő nemzetközi projekt, valamint a predátor közlési gyakorlatok tapasztalatainak értékelésére rendezett online Nyílt Tudományos Fórumot a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) és a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK).

A DEENK évek óta támogatja az open science, azaz a nyílt hozzáférésű tudományok fejlődését annak érdekében, hogy a kutatási eredmények egyszerűbben és gyorsabban hasznosuljanak, valamint hogy az innovációt segítő kutatások tapasztalatai szélesebb körben elérhetők legyenek. 

Az open science legújabb eredményeinek megvitatására szervezte meg a KIFÜ-vel közösen az egyetemi könyvtár a VIIII. Nyílt Tudományos Fórumot.

- Ezen a téren a kutatók tájékoztatása az egyik legfontosabb feladat, amellyel a legmagasabb tudományos ellenőrzési szinten kell foglalkozni, hiszen a cél minden esetben a kutatómunkát végző szakemberek védelme, publikációs lehetőségeik biztosítása, a tudományos átláthatóságnak, megbízhatóságnak az elősegítése – fogalmazott az online konferencián Fazekas-Paragh Judit, a DEENK Oktatás- és kutatástámogatási Osztályának vezetője. 

A tanácskozáson a részt vevő kutatók, szakemberek megismerhették az OPUS elnevezésű nemzetközi projektet, mely hozzájárulhat a nyílt tudomány, azon belül a kutatásértékelési rendszer fejlesztéséhez.

- Ez a projekt egységesen vonatkozik országokra, tudományágakra és szervezetekre, ötvözi a mennyiségi és a minőségi értékeléseket a tudományos kutatások terén, kifejezetten összpontosít a kiemelkedő prioritású eredményekre, és lefedi a kutatások által végzett tevékenységek teljes spektrumát. Kiemelt célja a kezdeményezésnek az is, hogy a hozzáférhetőség és a kereshetőség érdekében segítse az aktualitások meghatározását, és pontosítsa az adott tudománnyal kapcsolatos következtetéseket. Ezzel a projekttel szeretnénk ösztönözni a kutatókat a nyílt tudomány használatára – mondta Gareth O' Neil, a Technopolis Group tudományos, technológiai és innovációs tanácsadó cég főmunkatársa.

A nyílt hozzáférés, az open acces megjelenésével egy időben felbukkantak olyan internetes oldalak, kiadók is, melyek kizárólag anyagi haszonszerzés céljából kínálnak megjelenési lehetőségeket tudományos háttér nélkül működő folyóiratokban, kihasználva a kutatók teljesítménykényszerét. Ez negatív hatással lehet a szakemberek megítélésére.

- Tudományterületenként nagyon különbözőek a publikációs szokások, a bölcsészek és társadalomtudósok kevésbé tudják megfizetni a publikációs díjakat, ezért ők nagyobb veszélynek vannak kitéve. Fontos, hogy a kutatók tisztában legyenek azokkal a kiadókkal, akik csatlakoztak a nyílt tudományos hálózathoz és megbízható publikálási lehetőségeket kínálnak, illetve ismerjék azokat a kiadókat, folyóiratokat, amelyek az MTA tiltólistáján szerepelnek. Minél inkább ki kell szűrni a visszaéléseket – fogalmazott Holl András, a Magyar Tudományos Akadémia  Könyvtár és Információs Központjának informatikai főigazgató-helyettese.

Az online tanácskozáson elhangzott az is, hogy az open science legújabb tapasztalatai, valamint a predátor folyóiratokkal kapcsolatos egységes állásfoglalás a Debreceni Egyetem tudományos tevékenységét, a debreceni kutatói közösség jövőjét is meghatározza.

A Magyar Nyílt Tudományos Fórum része a magyarországi Nyílt Tudományos Stratégia kidolgozására irányuló törekvéseknek és az EOSC Future támogatásával valósult meg.

Sajtóközpont - BZ