A Debreceni Egyetem (DE) és a Nagyváradi Egyetem Gazdaságtudományi Karának pályázati együttműködése azt célozza, hogy Bihor és Hajdú-Bihar gazdasági szereplői és hallgatói számára elérhetővé tegye az AI (Artificial intelligence)-alapú innovációkat, elősegítve a hatékonyabb üzleti döntések támogatását.
- Az oktatásban és a kutatásban is igyekszünk hasznosítani az AI által nyújtotta lehetőségeket. Fontos azonban, hogy hallgatóinkat a mesterséges intelligencia tudatos és a kompetenciáik fejlesztést szolgáló felhasználására ösztönözzük. Azt gondolom, hogy a technikai fejlődés elől soha nem lehetett elbújni, ezeknek a változásoknak azok lettek a győztesei, akik a leggyorsabban alkalmazkodtak. Így lesz ez az MI esetében is. Arra kell felkészítenünk a hallgatóinkat, hogy az AI használatának kompetenciáival felvértezve engedjük ki a hallgatóinkat, mivel erre egyre nagyobb a munkaerőpiaci igény. Ezt a célt szolgálja a most megkezdett közös program – mondta a pályázat debreceni nyitórendezvényén Erdey László.
A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese úgy véli: a mesterséges intelligencia a mély-gondolkodás és a folyamatok átlátása nélkül csak egy eszköz, amely olyan válaszokat adhat, automatizmusokat generálhat, amelyek értékeléséhez szükség van/lesz a kritikus gondolkodásra.
A projekt kapcsán a határon átnyúló együttműködés jelentőségét hangsúlyozta a Nagyváradi Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánhelyettese, Dorin Cristian Coita és Laurentiu Droj egyetemi docens. A szakemberek szerint az AI oktatásban, kutatásban és fejlesztésben egyre nagyobb szerepet tölt be és megkerülhetetlenné válik, éppen ezért az akadémiai szférának kötelessége, hogy foglalkozzon vele. A Nagyváradi Egyetem által vezetett program célja egy olyan átfogó közös stratégia kialakítása, amely az MI pénzügy, számvitel és üzleti adminisztráció területén történő beépítésének lehetőségeit vázolja fel.
- A projekt egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy a mesterséges intelligencia legújabb vívmányait átültessük a gyakorlatba, összekapcsolva az akadémiai tudást a gazdasági igényekkel. A cél, hogy a régió vállalkozásai és hallgatói egyaránt profitáljanak az innovatív megoldásokból – jelentette ki Bajnai Péter, a projekt debreceni koordinátora.
A DE GTK Számviteli és Pénzügyi Intézet tanársegéde kiemelte: a két egyetem közös kurzusokat, workshopokat szervez, valamint korszerű szoftvereket és technológiákat biztosít az MI gyakorlati alkalmazásához. A projekt keretében az MI felhasználását vizsgáló kérdőíves felmérést is végeznek az érintett régiók vállalatainak körében. Az eredményből több tudományos szakcikk publikálást is tervezik, emellett egy e-könyv is készül, amely elsősorban az MI pénzügyi alkalmazásait mutatja majd be – sorolta Bajnai Péter.
A mesterséges intelligencia eszközök pénzügyi, számviteli és üzleti adminisztrációs alkalmazási lehetőségeit tárgyaló módszertani kurzusokon különösen nagy hangsúlyt kapnak majd a gépi tanulás, mélytanulás és adatmodellezési technikák gyakorlati relevanciája.
Szenderák János, a DE GTK Társadalomtudományi Koordinációs Kutatóközpont adjunktusa, valamint Füzesi István, a Módszertani és Üzleti Digitalizáció Intézet egyetemi docense a projektnyitó rendezvényen bemutatták a Debrecenben megvalósuló kurzusokat, amelyeken a hallgatók az MI-t tartalmazó programcsomagokat használva sajátíthatják majd el a szöveg- és adatbányászatban rejlő technikákat.
A Debreceni Egyetem és a Nagyváradi Egyetem partnerségében megvalósuló, oktatást, kutatást és fejlesztést támogató projekt az Interreg VI-A Románia-Magyarország Program keretében, a Tapasztalatcsere a mesterséges intelligencia fejlett technikáinak kutatására és felhasználására a pénzügy, számvitel és üzleti adminisztráció területén a Bihor–Hajdu-Bihar régióban elnevezésű, ROHU00120 E2U-AI projektszámú pályázat támogatásával valósul meg.
Sajtóközpont - ÉE