A lengyel nyelv és irodalom oktatásának története Debrecenben fél évszázados múltra tekint vissza, a képzés 1974-ben indult a jogelőd Kossuth Lajos Tudományegyetem Szláv Filológiai Intézetében.
- 2018 óta a lengyel minor szakként választható, amelynek keretében jelenleg 12 hallgató sajátítja el intenzíven – heti nyolc órában – a nyelvet, továbbá nyerhet betekintést a lengyel irodalomba, történelembe és kultúrába. Emellett a szlavisztikai alap- és mesterképzés orosz szakirányán kötelező második szláv nyelvként, valamint más szakos hallgatók számára szabadon választható tárgyként további 10 diák fejleszti nyelvtudását – mondta el a hirek.unideb.hu portálnak Fórián Éva, a DE BTK Szlavisztikai Intézet nyelvtanára.
A Lengyel Nap szervezője hozzátette: a képzési paletta folyamatosan bővül, 2023-tól már a fordító- és tolmács mesterszak hallgatói is tanulhatnak lengyelül az egyetemen.
- Lengyelország a hagyományok és a modernitás találkozásának izgalmas példája: büszke történelmi múlttal, pezsgő kulturális élettel és dinamikusan fejlődő gazdasággal rendelkezik. A Szlavisztikai Intézet által 2018 óta már harmadik alkalommal szervezett Lengyel Nap remek alkalom arra, hogy a programok mindenkihez közelebb hozzák Lengyelországot és a lengyel nyelvet, hiszen egy nyelv elsajátítása mindig a kultúra és a hagyományok mélyebb megértésének kulcsa – fogalmazott a Főépület Díszudvarán rendezett megnyitón Jarosław Bajaczyk.
A budapesti Lengyel Intézet igazgatója kiemelte: Lengyelország nagyszerű lehetőségeket kínál a világ minden tájáról érkező diákoknak, így a Debreceni Egyetem hallgatóinak is.
A társszervező Lengyel Idegenforgalmi Szervezet nevében Farkas Melinda, a budapesti iroda vezetője, a Debreceni Egyetem egykori orosz-lengyel szakos hallgatója, később oktatója is köszöntötte az érdeklődőket, hangsúlyozva, hogy az itt folytatott tanulmányok nélkül ma nem végezhetné mostani munkáját, nem dolgozhatna azon, hogy minél szélesebb körben népszerűsítse Lengyelországot.
Az egész napos programok mind Lengyelország megismerésére inspiráltak: a Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskolában Marianna Oklejak illusztrációiból nyílt kiállítás, az egyetem Főépületének Díszudvarán lengyel és magyar művészeti iskolák diákjai által tervezett plakátokból nyílt tárlat, a blogger Csanádi Tibor Ulu a lengyel kocsmakultúráról tartott előadást, bemutatkoztak a lengyel városok és volt kóstolóval egybekötött szórakoztató országismereti kvízjáték is. A rendezvényt filmvetítés zárta az Apolló Moziban.
Sajtóközpont – BZs