A szakemberek, pedagógusok, iskolavédőnők részéről kitüntetett figyelmet igényel a gyermekek pszichés, valamint fizikális fejlődése az iskoláskorban, különös tekintettel a digitális technikák használatával, valamint az ebben rejlő veszélyekkel kapcsolatban. A Debreceni Egyetem (DE) Egészségtudományi Karon (ETK) csütörtökön rendezett, Innovációs lehetőségek és aktualitások az iskolavédőnői ellátásban című szakmai eseményen ennek a kritikus időszaknak a kezeléséről tanácskoztak és osztottak meg tapasztalatokat a szakemberek.
- A Magyar Tudomány Ünnepének megszervezése több mint húszéves hagyományra tekint vissza hazánkban és karunkon egyaránt. Hagyomány a hagyományon belül, hogy november hónapban, a tudomány ünnepe keretében tartjuk az iskolaegészségügyi ellátás tematikája köré szerveződő innovatív szemléletű szakmai konferenciát a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségével. Az ünnepi rendezvények kiemelt célja a szakmai közösségek figyelmének ráirányítása a tudományos eredmények fontosságára és azok alkalmazásának lehetőségeire. De nemcsak eredményekkel, hanem problémafelvetésekkel, kérdésekkel is támogatni kell azokat a területeket, ahol még nincsenek megoldások. A különböző szektorok, a tudomány, az oktatás, a szakma és a gyakorlat együtt, megfelelő nyitottsággal, kritikai szemlélettel segítheti a védőnői hivatás fejlődését, erősödését – hangsúlyozta Jávorné Erdei Renáta, a DE ETK oktatási dékánhelyettese.
A konferencia résztvevőit a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke is köszöntötte. Márton Zsuzsánna kiemelte, hogy a fiatalok kevésbé jelennek meg az egészségügyi ellátórendszerben, noha a megelőzés érdekében rájuk is kiemelt figyelmet kellene fordítani.
- Meggyőződésem, hogy ha elhanyagoljuk az ifjúság egészségi állapotát, akkor később több olyan problémával kell majd megküzdeniük, melyek megelőzhetők lettek volna. Példaértékű a Magyarországon működő védőnői, iskolavédőnői szolgáltatás prevenciós, egészségmegőrző, rekreációs, tájékoztató jellegű egészségügyi tevékenysége, hiszen ezek révén a fiatalok már most tehetnek hosszú távon az egészségük érdekében – részletezte a szövetség vezetője.
A gyakorló és a leendő védőnők olyan iránymutatást és szakmai támogatást kaphatnak a koordináló szervezetek, valamint az oktatási intézmények által, ami garantálja a legmagasabb szintű szakmai tudást a számukra – mondta Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke, aki szerint nem csak a fogantatáskor és a csecsemőkorban kell óvni a gyermeket, hanem akkor is oda kell figyelni, amikor közösségbe kerül.
- A védőnők jelentik a kapcsot a család, a szülő, a gyermek és a pedagógia között, segíthetik a gyerekeket az egészségtudatosságban és az egészséges életmódban – tette hozzá a szövetség elnöke.
Suba László, az Országos Kórházi Főigazgatóság észak-alföldi területi koordinációs osztályának vezetője beszédében rámutatott, hogy a védőnői rendszer egy hungarikum, mely az egyik legszebb, legnagyobb eredmény és érték, amit a magyarok adhattak a világnak.
A szakmai tanácskozáson részt vett Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár is, aki a családok fontosságát, az ifjúság nyomon követését, fejlődésük támogatását és ezzel együtt a védőnői hivatás szükségességét hangsúlyozta.
A konferencia résztvevői hallhattak a gyermekkori elhízásról, annak megelőzéséről és bemutatták többek között a gyermekkori életmódváltoztatás lehetőségeit is. Az iskola-egészségügyi munkát ellátó szakemberek naprakész információkat kaphattak a pályaválasztásról és a szakmai alkalmasításról, valamint az informatikai rendszerrel kapcsolatos jövőbeni lehetőségekkel is megismerkedhettek.
Sajtóközpont - BZ