FISU Healthy Campus: a csúcsra ért a Debreceni Egyetem

Magyarországon elsőként és egyelőre egyedüliként érte el a legmagasabb, platinum fokozatot a Debreceni Egyetem a FISU Healthy Campus minősítési rendszerében. A DE jelenleg így a világ azon mindössze 38 intézménye közé tartozik, amelyek a legmagasabb minősítéssel rendelkeznek az egyetemi életminőség, életmód területén.

Már korábban bizonyították, a hallgatók egészségi állapota az akadémiai éveik során különös veszélynek van kitéve. Annak érdekében, hogy támogathassák az egyetemi polgárok számára az egészséges életmódot, az egyetemnek megfelelő környezet kialakítására kell törekednie. A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) egyik célja – a Nemzetközi Olimpiai Bizottság támogatásával –, hogy a hallgatók számára lehetőséget biztosítson a fizikai aktivitásban való részvételre az egészségük és jólétük érdekében. A Healthy Campus egy globális program, amely különböző területekkel foglalkozik, nem csupán a fizikai aktivitás tartozik bele. A FISU segítséget kíván nyújtani abban, hogy az egészséget beépítsék az egyetemi kultúra minden aspektusába, és megoldásokat kínáljon az egyetemi közösség életmódjának és jól-létének javítására.

A program egy konkrétan meghatározott, kétéves periódust ölel fel, mely időszak alatt kilenc lépésből álló követelményrendszert követve érkezik el az egyetem a végső értékeléshez, mely alapján elnyeri az általa elért fokozatot és minősítést. A FISU Healthy Campus legfrissebb listáján a Debreceni Egyetem bekerült a legfelső világelitbe, vagyis platinum minősítést szerzett.

- Már az előző, az arany fokozat megszerzésénél egyértelmű volt, hogy a Debreceni Egyetem számára elérhető a minősítési rendszer legmagasabb foka is, így csak idő kérdése volt, hogy elnyerjük a platinum fokozatot. Ez egy kiemelkedő eredmény, egy kitűnő visszajelzés a világ egyik vezető sportszervezetétől, amire nagyon büszkék vagyunk. Ebben visszaigazolódik az a hosszú távú koncepció, amely szerint nem csak magas szintű tanulmányokat szeretnénk nyújtani, hanem lehetőséget az életminőség javítására sporttal, kultúrával, közösséggel, étkezéssel, mindennel, ami csak befolyásolja a mindennapi jóllétet – értékelt a hirek.unideb.hu-nak Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja.

A Healthy Campus (HC) hét fő pilléréhez kapcsolódóan száz kritériumot jelöltek ki, amelyeknek meg kell felelni. Attól függően sorolják be az egyetemeket, mennyit teljesítenek ezekből.

- Folyamatosan töltöttük fel az igazoló dokumentumokat és ezek alapján folyamatos kommunikáció zajlott a HC vezetőivel. Eddig 95-nek tettünk eleget, amely alapján a legjobbak közé kerültünk. A világ összes kontinenséről mindösszesen 38 intézmény van ott az elitben, úgy, hogy magáig a minősítés folyamatáig is eddig csak 138 egyetem jutott el. Komoly elismerés, hogy együtt említik a Debreceni Egyetem nevét például a londoni King’s College, a melbourne-i La Trobe University, a kínai Peking University, a svájci University of Lausenne, vagy éppen kanadai Calgary University intézményekkel. És ami nagyon fontos, hogy ezt nem mi mondjuk magunkról, hanem egy nemzetközi, elit, nagy tapasztalattal rendelkező auditáló testület – emelte ki a DE Sporttudományi Koordinációs Intézetének igazgatója.

Balogh László hozzátette: amikor a Debreceni Egyetem vezetése jó pár évvel ezelőtt belevágott egy olyan program kidolgozásába és megvalósításába, mely lényegében ez az egyetemi sportkoncepció, és többek közt az egyetemi polgárok jól-létének biztosítását célozta meg, még nem is létezett a Healthy Campus program.

- Igazolódott, hogy egy „healthy campus” esetében az oktatás és az egyetemi létesítmények minősége mellett fontosak az egyéb, az egészség megőrzését, életminőséget célzó tevékenységeink is. Ez nem csak a sportról, a fizikai aktivitásról szól, rengeteg aldimenziója van, ideértve többek között a táplálkozást, a mentális és szociális egészséget, az edukációt, a fenntarthatóságot és így tovább. A cél nem a versengés, hanem hogy olyan jó gyakorlatokat építsünk be a mindennapjainkba, amelyből mindenki csak profitálhat, ideértve a hallgatókat, az oktatókat, és minden egyetemi dolgozót, sőt a hazai intézményeket is. Kiváló visszacsatolás ez a platinum fokozat számunkra, hogy jó úton járunk, és egyúttal tovább motivál bennünket. Hiszen itt még közel sincs vége a munkának, a cél a folyamatos fejlődés, látjuk, miben lehetne még előrelépni, megvannak a terveink a folytatásra. Ősszel érkezik majd hozzánk egy három fős delegáció a FISU-tól, hogy áttekintsék a jó gyakorlatainkat, melyek követendő globális példaként állhatnak más egyetemek előtt. Nem utolsósorban, a nemzetközi akadémia rangsorokban is plusz pontokat jelent majd ez az eredményünk – összegzett az igazgató.

Magyarországról még egy intézmény szerepel a FISU listáján, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem neve mellett továbbra is bronz minősítés látható.

 

Sajtóközpont