A Debreceni Egyetem és a Miskolci Egyetem közösen rendezi meg 2024-ben az Európai Egyetemi Játékokat. Erre még 2018 januárjában nyújtott be pályázatot a két egyetem, Debrecen és Miskolc önkormányzata, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS), valamint a sportági szakszövetségek. Húsz sportágban több mint negyven ország 400-500 egyeteméről mintegy hatezer sportoló mérheti majd össze tudását és erejét. A debreceni versenyeken mintegy 1000 önkéntes fog dolgozni.
A három év múlva kezdődő egyetemi játékok szervezési folyamatairól, valamint az elkövetkező időszak feladatairól egyeztetett az Európai Egyetemi Sportszövetség operatív szervező bizottsága szerdán a Nagyerdei Stadionban.
Balogh László, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézetének (DESKI) igazgatója az ülés után tartott sajtótájékoztatón közölte, Magyarország még nem rendezett ilyen nagyszabású multisport eseményt, a világon pedig ez a harmadik legnagyobb létszámú sportrendezvény.
- A Debreceni Egyetemen stratégiai ágazat a sport, a két egyetem és a két város számára kiváló lehetőség, hogy a sport, a közösségépítés, a társadalmi felelősségvállalás szintjén még szorosabb legyen az együttműködés. Nemzetközi szinten jelentősen növekszik az egyetemi sport minősége és megítélése. A játékokon nem országok, hanem egyetemek képviseltetik magukat, így az egyetemi és a városi identitás is erősödik. Az eseményhez kapcsolódóan mindkét intézménynél beruházások történnek, sportlétesítmények épülnek, fejlődnek, amik majd a versenyek után az egyetemi és a városi sportot szolgálhatják – hangsúlyozta a DESKI igazgatója.
Hozzátette: a Kecskeméti János sportcsarnok felújításával, valamint a mellette jelenleg is épülő új sportcsarnok révén minden igényt kielégítő helyszíneken küzdhetnek majd a csapatok. Emellett a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma leendő tornatermét is használhatnák, a Dóczy utcai egyetemi sporttelepen pedig egy új sportpályát alakítanának ki. Balogh László szerint nem csak új fejlesztésekben kell gondolkodni, a meglévő sportinfrastruktúrák korszerűsítésére, új okostechnológiák beépítésére is szükség lehet.
A sportversenyeken kívül számos tudományos programot, workshopokat, rektori konferenciát, valamint a sporttudományt és a testkultúrát népszerűsítő szakmai rendezvényt is szervez majd a Debreceni Egyetem.
Kása Tamás, az operatív bizottság miskolci munkacsoportjának vezetője megjegyezte: a sport általi nevelés, a sport és a tanulás összeegyeztetése áll a rendezvény fókuszában. Hozzátette: Miskolcon új teniszcentrumot, strandröplabda központot hoznának létre, ami a játékok után a strandkézilabdának és a strandlabdarúgásnak is helyet adhat, emellett olyan szolgáltatásfejlesztéseket valósítanának meg, amik a hallgatók mindennapjait segíthetik.
A 2024 júliusában kezdődő Európai Egyetemi Játékokon Debrecenben a 3x3-as kosárlabda, a kézilabda, a futsal, az úszás, a strandröplabda, a paraúszás, a dzsudó, újdonságként a kick-box, továbbá a frizbi és a tollaslabda versenyek kapnak helyet. Miskolcra az asztalitenisz, a kosárlabda, a labdarúgás, a tenisz, a karate, a sakk, a strandröplabda, a tájfutás, a röplabda, a vízilabda, valamint a teqball sportágak költöznek.
A szervezési folyamat elindult, év végére kidolgozzák az ezzel kapcsolatos megvalósítási terveket. Az Európai Egyetemi Játékok megnyitóját Miskolcon, a záróeseményt pedig Debrecenben, a Campus Fesztivál indulásával egy időben tartanák.
Sajtóiroda - BZ
Tíz sportág és több ezer versenyző érkezik három év múlva a Debreceni Egyetemre, az Európai Egyetemi Játékokra. Az operatív szervező bizottság ülését követő tájékoztatón elhangzott: még soha nem rendeztek Magyarországon ilyen nagyszabású sporteseményt.