Az angol nyelvű, nagyrészt online formában tartott Electrical Engineering and Mechatronics EEMC’ tanácskozás arra adott lehetőséget az oktatóknak, mérnököknek, szakembereknek, illetve a hallgatóknak, hogy megismerkedjenek az elektrotechnika és a mechatronika legújabb innovációival, a jövő technológiáival, szolgáltatásaival, azok felhasználásával – ismertette a hirek.unideb.hu-val a program főszervezője, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar (DE MK) Mechatronikai Tanszék egyetemi tanára.
Korondi Péter elmondta: a világ élvonalbeli mérnök tudósai közé tartozó felkért előadók egy-egy szélesebb kutatási területen tapasztalható nemzetközi fejlődési irányokat mutattak be.
- Nagyon fontos, hogy a Debreceni Egyetem Műszaki Kara is egyre inkább bekapcsolódjon a nemzetközi kutatásokba, ne csak szemlélője, hanem alakítója is legyen a világtrendeknek. Ennek elengedhetetlen első lépése, hogy megismerjük azt, mi folyik ezeken a területeken most a világban – fogalmazott Korondi Péter.
A konferencia első előadója, Seiichiro Katsura, a Keio University professzora Japánból csatlakozott a rendezvényhez, aki mozgásvezérlő rendszerekről, azok egészségügyi rehabilitációban segítő robotokban történő alkalmazásairól, illetve telesebészetről beszélt. Előadását a DE Általános Orvostudományi Karáról is sokan követték.
A második előadó, Pat Wheeler, az angol Nottingham Egyetem kutatója az elektromos repülőgép-hajtóművek fejlesztéséről osztotta meg tapasztalatait.
A konferencián személyesen megjelent norvég Trygve Thomessen, a PPM Robotics AS igazgatója arról értekezett, hogy a kommunikálni képes robotok miként segíthetik az idősotthonokban élő betegek ápolását. A vele folytatott konzultáció során szakmai gyakorlatokról, diplomamunka és doktori disszertáció-készítésről, valamint nemzeti, illetve európai uniós közös kutatási projektek indításáról is szó esett.
A holland Pavol Bauer, a Delfti Műszaki Egyetem tanára az elektromos energia új tárolási módszereiről, lehetőségeiről és a megújuló energiaforrások térnyerése következtében átalakuló, korszerűsödő villamosenergia-hálózatok kapcsán felvetődő kérdésekről tartott előadást és megoldási javaslatokat is adott.
Az internetes előadásoknak a Debreceni Egyetemen kívülről is számos követője volt, részben a Műszaki Kar ipari partneri köréből, részben a Neurotech EU kezdeményezés külföldi partneregyetemeiről.
A külföldi előadókról és előadásaikról az itt elérhető linken található bővebb információ.
Sajtóközpont - OCs