Előtérben a fenntartható fejlődés és a társadalmi felelősségvállalás

Az ESG keretrendszerhez kapcsolódó legfrissebb szabályozásokat, kutatások eredményeit és empirikus tapasztalatok kérdésköreit tárgyalta az I. DE-ESG Konferencia és Fórum. A hagyományteremtő szándékkal életre hívott rendezvény elsődleges célja volt, hogy a régióban egyedülálló módon mind az akadémiai, mind a vállalati szektor szereplői számára átfogó képet nyújtson az ESG keretrendszer lehetőségeiről és kihívásairól.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja a Gazdaságtudományi Kar kétnapos eseményének megnyitóján kiemelte: az intézmény életében már régóta fontos a fenntarthatóság.

- Az egyetemi nemzetközi rangsorok egyik paramétere a fenntarthatóság, ezen a téren is folyamatosan lépkedünk előre. A témának nemcsak gazdasági, hanem társadalmi vetülete is van. Egyetemünkön központi szerepet játszik, hogy lehetőséget biztosítsunk az életminőség javítására sporttal, kultúrával, közösséggel, étkezéssel, mindennel, ami befolyásolja a mindennapi jóllétet. Ezt bizonyítja, hogy Magyarországon elsőként értük el a legmagasabb, platinum fokozatot a FISU Healthy Campus minősítési rendszerében, jelenleg így a világ azon 38 intézménye közé tartozunk, amelyek a legmagasabb minősítéssel rendelkeznek az egyetemi életminőség, életmód területén – mondta Bács Zoltán.

A kancellár hangsúlyozta: a Gazdaságtudományi Kar már tavasszal felismerte az ESG jelentőségét, és azt, hogy a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával, illetve a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Hajdú-Bihar vármegyei szervezetével közösen érdemes terjeszteni és bevezetni a köztudatba, megértetni azt, miért hasznos, és hogyan tud gazdasági eredményben is hasznosulni a vállalatoknál.

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja, Fenyves Veronika beszédében felhívta rá a figyelmet: az egyetem és a GTK hosszú ideje elkötelezett az ESG témakörökhöz kapcsolódó oktatási tevékenységek és kutatások iránt.

- A fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és az etikus irányítás ma már nem csupán választási lehetőség, hanem alapvető követelmény a gazdaság, a tudomány és a társadalom minden szereplője számára. Az ESG elvek megvalósítása az egyik leghatékonyabb eszköz ahhoz, hogy közösen válaszoljunk korunk legégetőbb kihívásaira és felelősségteljesen alakítsuk a jövőt. A Debreceni Egyetem elkötelezett ezen elvek oktatása és gyakorlati alkalmazása iránt. A GTK-n idén szeptemberben elindult az ESG – környezeti, társadalmi és irányítási szakember mesterképzés, decembertől pedig elérhető lesz az ESG tanácsadó részismereti képzés. Fontosnak tartjuk, hogy a jövő szakemberei olyan tudással és szemlélettel lépjenek ki az életbe, amely a fenntartható fejlődést és a társadalmi felelősségvállalást helyezi előtérbe – ismertette Fenyves Veronika.

Skultéti Éva, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára úgy fogalmazott: örömmel vágtak bele a közös munkába a Gazdaságtudományi Karral, hiszen minden újra nyitottak, legyen szó a sportról, a marketingről vagy bármilyen új EU-s direktíváról, a kar azonnal mozdul és cselekszik.

- Nem könnyű a jelentéstételi kötelezettségnek maradéktalanul megfelelni, a vállalkozókat segíteni, támogatni, érzékenyíteni kell, amihez komoly humánerőforrásra is szükség van. Az együttműködés elengedhetetlen annak érdekében, hogy valóban tudjunk valami újat nyújtani – nyilatkozta a főtitkár.

A VOSZ Hajdú-Bihar vármegyei szervezetének elnöke, Balogh Károly leszögezte: jelenlegi legfontosabb feladatuk az ESG megismertetése és megszerettetése a vállalkozókkal. 

- Az egész gazdaság megváltozott, pezsgő ipari fejlődésnek vagyunk tanúi, a kisvállalkozások számára ugyan sok veszéllyel jár ez a folyamat, de mindenképpen egy lehetőség is. Meg kell változtatni a KKV szektorba tartozók gondolkodását, muszáj lépést tartaniuk a korral, amihez elengedhetetlen az ESG ismerete. Nagy lehetőség rejlik a beszállítóvá válásban, de ehhez fejlődni kell – emelte ki az elnök.

Az idén száz éves Magyar Nemzeti Bank támogatásával megvalósult konferencia nyitóelőadásán a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára, Hunyadi László az NGM jogalkotói szerepéről beszélt a hazai ESG szabályozásban. 

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, a Vállakozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Hajdú-Bihar vármegyei szervezete, illetve a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara tanácskozásán plenáris előadások keretében kutatók, szabályozási és felügyeleti szakértők, valamint tanácsadók nyújtottak betekintést az ESG aktuális kérdéseibe a Böszörményi úti campuson.

- Az alapvető célunk az volt, hogy a helyi közösség számára neves szakértők bevonásával tudjuk bemutatni az ESG keretrendszer aktualitásait, az abban rejlő kihívásokat és lehetőségeket. Az ESG-törvénynek való megfeleléshez elengedhetetlennek tartjuk az oktatást, a vállalatoknak szóló célzott kommunikációt, így a törvény megalkotásának céljától indulva, annak adaptációjában rejlő nehézségeken és üzleti lehetőségeken át a résztvevők széleskörű, a gyakorlatba is átültethető gondolatokkal gazdagodhattak – mutatott rá Szendrey Orsolya akkreditált ESG-tanácsadó, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Ökonómiai Intézet oktatója.

Szendrey Orsolya és Harazin Piroska adjunktus Lényeges(ségi) kérdések az ESG-ben – Útban az egységes ESG riportok felé címmel tartott előadást, melyben rávilágítottak a törvény által érintett vállalatok ESG jelentéstételi felkészültségére.

- Azt mondhatjuk, hogy az első körben érkezők jól felkészültek, míg a később csatlakozók esetében is elindult a folyamat, de nem szabad arról megfeledkezni, hogy egy megbízható és hiteles ESG jelentés elkészítése rendkívül időigényes feladat, így időben el kell kezdeni a felkészülést. Nyilvánvaló, hogy a törvény bevezetésével a vállalatokat érintő adminisztratív terhek is jelentős mértékben növekedhetnek, ugyanakkor a megfelelően integrált ESG keretrendszer számos üzleti lehetőséggel kecsegtet – összegzett az akkreditált ESG-tanácsadó.

A kétnapos rendezvény kerekasztal-beszélgetésein vállalati, illetve banki tanácsadó és egyetemi szakemberekkel gyakorlatorientált kérdések kerültek a középpontba. A gyakorlati tapasztalatok, jó gyakorlatok megosztása is számos hasznos információt hordozott a résztvevők számára.

A konferencián poszter formájában kiállították a GTK hallgatóinak és oktatóinak ESG témában végzett kutatási eredményeit.

 

Fotók: Kiss Lóránt és Derencsényi István

 

Sajtóközpont