Az adenozin egyik receptorának gátlásával az izomsérülések regenerációja felgyorsítható lehet, ami különösen sportolók felépülésénél lenne előnyös – derült ki egy, a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán végzett kutatás során. A felfedezést a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

Egy egészséges emberben naponta körülbelül egybillió sejt hal el, amiket a szervezet „eltüntet” és újrapótol. Izomsérülés esetén számos izomsejt pusztul el, és a sérült szövetet újra kell építeni. A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán (DE FOK) működő egyik kutatócsoport azt vizsgálta, miként zajlik ez a folyamat. A kutatás során fontos eredményekre jutottak.

- Részben mi is bizonyítottuk, hogy az izomsérülés javításának a szabályozása ugyanazon sejtek segítségével történik, amelyek a normál működés során is sejteltakarítók – magyarázta a kar tanszékvezető egyetemi tanára.

Szondy Zsuzsanna, a kutatócsoport vezetője elmondta: az izomsérülésre adott válasz két szakaszból áll. Az elsőben gyulladás zajlik, ami alatt a vérből érkező makrofágok (falósejtek) eltüntetik az elhalt sejteket, miközben elindítják az izom őssejtek osztódását, majd ezek a sejtek átalakulnak úgynevezett javító makrofágokká. Ezek a makrofágok szüntetik meg a gyulladást és vezetik a teljes szöveti regenerációs folyamatot, ami minden sejtre, az idegsejtekre, az érhálózatra és a vázizomsejtekre is vonatkozik. A folyamat során a szervezet egyensúly kialakítására törekszik, vagyis érzékeli, hogy a sérülés során mennyi sejt halt el és mekkora mennyiségű új, egészséges sejtre van szükség ezek a pótlására.

- Arra a meglepő dologra jutottunk, hogy az érzékelő sejtek a gyulladás mértékének szabályozásán keresztül határozzák meg a szükséges regeneráció mértékét, és ehhez a belépő gyulladásos (és faló) sejtek számát – ismertette a professzor.


A sérülés mértékét pedig az adenozin nevű nukleozidra reagáló receptoraik segítségével érzékelik. Hangsúlyozta: az adenozin receptorokból négyféle létezik és mindegyik különböző adenozin koncentrációra képes aktiválódni. Az adenozin a sérült sejtekből származik. Minél több sejt sérül, annál több adenozin keletkezik az érzékelő sejtek környezetében.

- Adenozin receptor-hiányos egereken végzett kísérletek során azt fedeztük fel, hogy ha a visszafogó adenozin A3 receptorok hiányoznak, több sejt vándorol ki a gyulladás, sérülés területére, így sokkal nagyobb gyulladás lesz, sokkal nagyobb számban fognak az izom őssejtek osztódni, gyorsabban lezajlik a regeneráció, és nagyobb izomrostok fognak képződni – fejtette ki Szondy Zsuzsanna.

A csaknem három évig tartott munka során a debreceni Fogorvostudományi Kar munkatársai arra a következtetésre jutottak, hogy a megfelelő adenozin receptor gátlása elősegíthetné a sportolók izomsérüléseinek kezelését. A felfedezést a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

A kutató hozzátette: most azt vizsgálják, hogy ha az adenozin receptorok azon másik csapatát aktiválnák, amelyek feltételezhetően hajtják a regenerációt, ugyanilyen hatást el tudnak-e elérni.

A teljes tudományos cikk ide kattintva olvasható el.


Sajtóközpont - OCs