Az endokrinológia aktualitásai

A csontritkulás és a cukorbetegség új terápiás lehetőségeit mutatták be, illetve érdekes eseteket ismertettek a szakemberek "Az endokrinológia aktuális problémái" című pénteki tanácskozáson. A rendezvényt a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában tartották.

Az endokrinológia a belső elválasztású mirigyekkel, és azokkal a hormonális eltérésekkel foglalkozik, amelyekkel a szervezet a saját működését szabályozza. Ide tartozik például az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy, a petefészkek, a herék, és az ezzel kapcsolatos eltérések, betegségek, valamint az anyagcsere-betegségek, többek között a cukorbetegség. A debreceni konferencián a 2-es típusú cukorbetegség és a csontritkulás korszerű kezeléséről, új terápiás lehetőségeiről hallhattak előadásokat a résztvevők.

- Az utóbbi időben új gyógyszerek jelentek meg a cukorbetegség kezelésében, nagyon fontos, hogy ismertessük, népszerűsítsük a korszerű terápiás lehetőségeket a betegek megfelelő ellátásának érdekében. A cukorbetegséghez hasonlóan a csontritkulás is népbetegség. Mostanában sok kutatás foglalkozik az osteoporosis megelőzésével, kezelésével. Úgy gondoltuk, hogy az elmúlt időszakban történtek olyan változások, amelyekről érdemes beszámolni a konferencián – ismertette Bodor Miklós belgyógyász, endokrinológus, a Debreceni Egyetem docense.

A rendezvény második részében az endokrinológia területéről mutattak be érdekes eseteket a szakemberek.

- Idén rekordszámú, 18 esetet mutattak be a kollégák. Ez egy jó alkalmat ad a tudományos eszmecserére. Nem csak endokrinológusok, hanem endokrin sebészek, nukleáris medicina szakemberek, gyermek- és nőgyógyászok is részt vettek a konferencián, így lehetőség volt az interdiszciplináris tapasztalatcserére, együttműködésre – hangsúlyozta Bodor Miklós.

A szimpóziumra a Debreceni Egyetem mellett az egész Tiszántúlról, egyetemekről, tudományos intézetekből és kórházakból érkeztek résztvevők. A tanácskozást a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Intézetének Endokrinológiai, Anyagcsere Betegségek Tanszéke, a Klinikai Farmakológiai Tanszék, valamint az MTA Debreceni Bizottsága közösen szervezte.

Sajtóiroda-CzA