A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karának kutatócsoportja egy 2015-ös vizsgálatában megállapította, hogy Debrecenben a kilencedik osztályos diákok csaknem egyharmada, a tizenegyedik évfolyamosoknak pedig a fele próbálta már ki a cigarettát, utóbbiak negyede legalább hetente rágyújt. Mivel a serdülőkori dohányzás jelentősen befolyásolja a felnőttkori egészség-magatartást, a rendszeresen dohányzó kamaszok általában később sem hagynak fel a káros szenvedéllyel, és a nikotinfüggőség is könnyebben alakul ki náluk. Magyarország első és mindmáig egyetlen népegészségügyi karának szakemberei arra is rámutattak, hogy Debrecenben a 18 év fölötti lakosság egynegyede dohányzik.
A Háziorvosi Morbiditási Adatgyűjtési Program részeként tavaly kiépült az országban a dohányzás regiszter, amellyel mérhető a cigarettázók nikotinfüggőségének mértéke és monitorozható, hogy a leszokást támogató módszerek hogyan épülnek be az alapellátásba. A regiszter adatai alapján a dohányosok harminc százaléka súlyos nikotinfüggő, számukra a gyógyszeres kezelés jelenthet megoldást a leszokásban. Ennek ellenére a káros szenvedéllyel élők mindössze két százaléka részesül ilyen terápiában.
A Debreceni Egyetem népegészségügyi mesterszakos hallgatói különleges akcióval igyekeznek ráirányítani a figyelmet a cigaretta egészségkárosító hatásaira, ugyanakkor segítséget is kínálnak a leszokásban. Május 31-én, szerdán, a dohányzásmentes világnapon 12 óra és 14.30 között a Kassai úti campuson lehetőség lesz például légzésfunkciós vizsgálatokra, a nikotinfüggőség mértékének megállapítására, bemutatják a leszokást támogató módszereket és a dohányzás káros hatásait szemléltető mobil applikációkat, illetve bárki részt vehet az „almát cigarettáért csereprogramban”. Azok között, akik minden standot végiglátogatnak, értékes nyereményeket sorsolnak ki.
A dohányzásmentes világnapot az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére 1988 óta tartják minden év május 31-én.
Sajtóiroda - TH