A TTK sorozatának célja, hogy bemutassák a középiskolások számára a természet- és műszaki tudományokat, mindazt, milyen érdekességek várnak rájuk, ha ezt a területet választják a továbbtanulásukkor.
- Csaknem egy éve indítottuk el ezt a programot, és nagyon jók a tapasztalataink. Mindig egy-egy aktuális tudományos témát mutatunk be, olyat, ami foglalkoztatja a fiatalságot. Minden témához olyan előadót kérünk fel, aki országosan ismert és elismert, ezúttal is egy kiváló szakember fogadta el a meghívásunkat – mondta az esemény kapcsán Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) dékánja.
Prószéky Gábor a mesterséges intelligencia és a nyelvtechnológia területének prominens kutatója, akinek munkássága kiemelkedő hatással van a digitális világ fejlődésére. A számítógépes nyelvfeldolgozás és az automatizált fordítás területén végzett kutatásai révén jelentős eredményeket ért el. Munkásságát számos rangos elismeréssel jutalmazták, többek között Prima-, Széchenyi- és Gábor Dénes-díjjal.
A HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója előadásában bemutatta, mi is az a mesterséges intelligencia, és rávilágított arra is, mire kell leginkább figyelni ahhoz, hogy hatékonyan lehessen kihasználni az AI lehetőségeit.
- Alapvetően a mesterséges intelligencia használatával nincsen semmi gond, de fontos, hogy mindig nézzünk utána, helyes-e, amit állít. A nyelvi modelleket illetően nagy veszélyt jelent, ha nem vagyunk elég körültekintőek, mindent elhiszünk, már csak azért is, mert szépen fogalmaz. Oda kell figyelni, hogy mennyire vagyunk birtokában annak a területnek, amiről a szöveget generáljuk. Az egy dolog, hogy megírja a szöveget helyettünk, de hogy az igaz-e, azt nekünk kell ellenőrizni. A félelmünk abból adódhat, hogy mondjuk a teljesen védett, mindenki által jóváhagyott szövegből is előállít nyelvileg olyan fajta szerkezeteket, mondatokat, amik esetleg abban a formában nem igazak – mondta Prószéky Gábor, aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának egyetemi tanáraként is dolgozik, és úgy véli, a pedagógusokra is nagy szerep hárul abban a tekintetben, hogy tanítványaikban tudatosítsák, miként és mire érdemes használni az AI-t.
A programon az is kiderült, hogy sok fiatal hívta már segítségül a mesterséges intelligenciát a házija elkészítésekor, a prezentációnak köszönhetően a diákok most már azt is tudják, hogy érdemes fenntartásokkal kezelni a kapott információkat. A középiskolások az őket foglalkoztató kérdéseket is feltehették, többen pedig a kar által összeállított ajándékcsomaggal gazdagodtak.
Sajtóközpont