20 éves a Reumatológiai Tanszék

A Debreceni Egyetem Reumatológiai Tanszéke 2001-ben jött létre. Megalakulása óta a betegellátás, az oktatás és a kutatás területén is regionális centrumként működik. Az elmúlt 20 évet pénteken online tudományos ülésen idézték fel a szakemberek, akik ismertették a jelenlegi kutatások eredményeit is.
A Debreceni Egyetemen a korábbi három Belgyógyászati Klinikából 2001-ben létrejött a Belgyógyászati Intézet, melynek keretében alakult meg a Reumatológiai Tanszék.
Az egyetemen azonban már korábban is volt reumatológiai betegellátás és a reumatológia tantárgyat is oktatták.  A betegellátás és oktatás Szegedi Gyula akadémikus és munkatársai, Tamási László főorvos, és Surányi Péter docens tevékenységének köszönhetően fejlődött. A jelenlegi tanszékvezető, Szekanecz Zoltán professzor 1994-ben vette át a gondozott betegeket és az oktatásszervezést. A tanszék mottója XXI. századi betegellátás, kutatás és oktatás szimbiózisa a betegekért.

A graduális képzésben az Általános Orvostudományi Karon a belgyógyászat tantárgyon belül elsődlegesen a reumatológiát és a klinikai immunológiát oktatják közösen az Immunológiai Tanszékkel, részt vesznek a fogorvostan-hallgatók, gyógyszerészhallgatók reumatológiai oktatásában, valamint a családorvosok, reumatológus és immunológus szakorvosok továbbképzésében is. A tanszék tevékenységében az oktatás mellett a kutatás is kiemelt jelentőségű.

- Számos eredményt értünk el a modern képalkotó (PET-CT) és a labordiagnosztikai (citrullinált antigének elleni antitestek) módszerek alkalmazása, valamint a célzott (biológiai) terápia területén is. Három kutató munkacsoport alakult ki, amelyek egymással is szorosan együttműködnek. Új gyógyszerekkel, különösen biológiai készítményekkel eddig több mint 80 klinikai vizsgálatot végeztünk - ismertette Szekanecz Zoltán tanszékvezető egyetemi tanár.  
 
A tanszék dolgozóinak munkáján alapszik a reumatológiai betegek, elsősorban a gyulladásos reumatológiai és autoimmun reumatológiai kórképek III. progresszivitási szinten történő ellátása.  
 
- Nem csak az Általános Orvostudományi Kar, hanem a magyar orvostársdalom kiemelkedő tudósa, kutatója, orvosa vezeti a tanszéket. A Szekanecz Zoltán által teremtett iskola tagjai elismert egyetemi tanárok, a Magyar Tudományos Akadémia doktorai. Biztos vagyok benne, ha a fejlődés folytatódik, a tanszék a magyar reumatológia vezető kutatóhelye marad - hangsúlyozta köszöntőjében Mátyus László, az ÁOK dékánja, a tanszék alapításának 20 éves évfordulójára szervezett ünnepi tudományos ülésen.  
 
Szabó Zoltán, a DE Klinikai Központ elnöke köszöntőjében kifejtette, hogy 2021. január elsejével a Klinikai Központ integrációjával hazánk egyik legnagyobb egészségügyi intézménye jött létre, amelyben a reumatológia az oktatási, a kutatási és a betegellátási területeken egyaránt kiemelkedő színvonalat képvisel.  
 
- A kimagasló szakmai munka elismeréseként a Klinikai Központ vezetősége december elsejével létrehozta az önálló Reumatológiai Klinikát. Az új szervezeti egység igazgatója, Szűcs Gabriella egyetemi tanár nagy szakmai tapasztalata és Szekanecz Zoltán tanszékvezető professzor kiemelkedő tevékenysége a biztosíték arra, hogy együttműködésükkel az újonnan létrehozott klinika sikertörténet lesz. A jövőben a reumatológiai szakterületen további fejlesztések várhatók- hangsúlyozta Szabó Zoltán professzor.

A Reumatológiai Tanszék alapításának 20 éves évfordulójára szervezett ünnepi tudományos ülésen egykori és jelenlegi munkatársak elevenítették fel az elmúlt két évtized emlékeit, élményeit, illetve beszámoltak a tanszék jelenlegi tevékenységéről, kutatási eredményeiről. A jubileum alkalmából hamarosan egy összefoglaló kötet is megjelenik 20 év krónikája 2001-2021 címmel.