Negyven országból négyszáz egyetem képviselői érkeztek az eseményre Debrecenbe és Miskolcra. Az Európai Egyetemi Játékok a világ egyik legnagyobb egyetemi multisport rendezvénye, amelyen európai egyetemek sportolói mérik össze tudásukat felsőoktatási intézményeiket képviselve. A rendezvényt páros években rendezik meg olyan egyetemi városok, amelyeket infrastruktúrájuk, szervezői hátterük alkalmassá tesz az EUG 17 sportágának fogadására.
Az Európai Egyetemi Sportszövetség (European University Sports Association/EUSA) 2018-ban döntött Debrecen és Miskolc mellett, így a két város karöltve ad otthont a VI. Európai Egyetemi Játékoknak (European Universities Games/EUG). Az idei eseményt a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség (MEFS) a Debreceni Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel, a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökséggel, valamint Debrecennel és Miskolccal közösen szervezi.
Az eseményen 22 felsőoktatási intézmény képviseli Magyarországot, köztük a két házigazda egyetem is. Több mint 550 hazai sportoló indul mind a 17 sportágban, ezzel a legnagyobb delegációt alkotva. A Debreceni Egyetemet 13 sportágban 120 sportoló és további 20 hivatalos személy (edzők, csapatvezetők) képviseli.
A péntek esti nagyszabású megnyitón a két rendező egyetem nevében Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora elmondta: a sport kulcsszerepet játszik a közösség és összetartozás érzésének erősítésében.
- A sport értéket teremt, a játékok pedig lehetőséget nyújt arra, hogy Miskolc és Debrecen a sporton keresztül is megmutathassa értékeit – fejtette ki az egyetemi vezető.
Mocsai Lajos, a MEFS elnöke nagy örömmel köszöntötte az egyetemi sportélet fiatal képviselőit, beszédében kiemelte: mint minden multisport-esemény, úgy ez is nemcsak a sportról, hanem a közösségépítésről is szól.
- A hallgatók számára legalább annyira fontos maga a teljesítmény, versenyzés, versengés – legyen szó tanulásról, vagy akár sportról –, mint a közösség és az együvé tartozás érzése – hangsúlyozta.
Adam Roczek, az EUSA elnöke kitért a szervezők professzionális munkájára, a helyszínek magas minőségére. A sportvezető úgy fogalmazott: az út néha keskeny volt, göröngyös és végtelennek tűnt, de mindannyiuk álma volt, hogy Magyarországra hozzák a játékokat.
A miskolci DVTK Arénában megrendezett ünnepélyes megnyitón beszédet mondott Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter, aki megköszönte az EUSA, a szervezők munkáját, majd lelkesítette a sportolókat.
- Mutassuk meg Európának, hogy mi a magyar virtus! – üzent a hazai fiataloknak a miniszter, aki ezt követően megnyitotta a 2024-es Európai Egyetemi Játékokat.
A sportolói és játékvezető eskü után az EUSA-zászló felvonásával hivatalosan is kezdetét vette a VI. Európai Egyetemi Játékok Miskolcon és Debrecenben.
Az Európai Egyetemi Játékokon Albánia, Ausztria, Azerbajdzsán, Belgium, Bosznia, Bulgária, Ciprus, Csehország, Egyesült Királyság, Észak-Macedónia, Észtország, Finnország, Franciaország, Georgia, Hollandia, Horvátország, Írország, Izland, Koszovó, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Moldova, Montenegró, Németország, Norvégia, Olaszország, Örményország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Szlovákia, Szlovénia, Törökország, Ukrajna egyetemi hallgatói indulnak.
Magyarországról a Debreceni Egyetemé a legnagyobb küldöttség 140 fővel. A DE mellett részt vesz a viadalon a hazai intézmények közül a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Budapesti Corvinus Egyetem (BCE), EDUTUS Egyetem (EDUTUS), Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE), Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (MTSE), Neumann János Egyetem (NJE), Károli Gáspár Katolikus Egyetem (KRE), Kodolányi János Egyetem (KJE), Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE), Óbudai Egyetem (ÓE), Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE), Semmelweis Egyetem (SE), Széchenyi István Egyetem (SZE), Miskolci Egyetem (ME), Nyíregyházi Egyetem (NYE), Pannon Egyetem (PE), Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).
A magyar egyetemek hallgatói 3x3 kosárlabda, asztalitenisz, futsal, judo, karate, kézilabda, kick-box, kosárlabda, labdarúgás, röplabda, sakk, strandkézilabda, strandröplabda, taekwondo, tenisz, tollaslabda, vízilabda sportágakban mérettetik meg magukat.
Bővebb információk, a sportágakról, eredményekről, valamint a napi beszámolók a weboldalon illetve az esemény applikációján érhetők el.
EUG2024 Sajtóközpont