A rendezvényen a Debreceni Egyetem (DE) Műszaki Kar (MK), a DE Természettudományi és Technológiai Kar, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Kar előadói egyebek mellett arról számoltak be, milyen, a körforgásos gazdaság elvárásainak megfelelő gumiipari anyagfejlesztések vannak folyamatban. Bemutatták, miként zajlik az abroncsokból készült gumiörlet ionizáló sugárzással segített újrahasznosítása, illetve szóba került, hogyan lehet felhasználni a mesterséges intelligenciát a gumialkatrészek alakoptimalizálására.
A debreceni Műszaki Kar dékánja kiemelte: az elmúlt években az iparban jelentősen megnőtt a gumifelhasználás, mivel sokrétű az anyag felhasználási lehetősége, alkalmazzák például rezgéscsillapításra, tömítésre és szerkezeti elemekként.
- Karunk kiterjedt ipari kapcsolatokkal rendelkezik a régióban, gumiipari cégekkel is. Amennyiben a mérnökképzésünkben a gumiról, illetve a gumiszerű anyagok mechanikai, fizikai tulajdonságairól szeretnénk ismereteket átadni a hallgatóinknak, szükségünk van arra, hogy első kézből, az ezekkel foglalkozó szakemberektől kapjunk friss információkat – magyarázta Husi Géza.
Mankovits Tamás, a DE MK Gépészmérnöki Tanszék vezetője hozzátette: a karon polimertechnológiai szakmérnök képzés is elérhető, melynek keretében nem fémes anyagokkal foglalkoznak, a műanyagok mellett a gumik is hangsúlyos szerepet kapnak. Emellett a gépészmérnöki alap-, illetve mesterképzés anyagtechnológiai, illetve anyagvizsgálati témakörű tárgyaiban is érintettek a gumik. Létezik gumiipari feldolgozás tantárgy is, valamint szabadon választható tárgyként Michelin abroncsgyártás címen önálló tantárgyat visz a gépészmérnök szakon.
- A Műszaki Karon működik egy néhány éve átadott, remekül felszerelt műanyag és gumi anyagvizsgáló labor, ahol ipari cégek megbízására számos anyagvizsgálatot, köztük gumivizsgálatokat is végeztünk – ismertette Mankovits Tamás.
Az egész napos Gumiipari Szakmai Nap részeként a DE MK laborjaiban is látogatást tettek a résztvevők.
Sajtközpont - OCs