Főtitkári kinevezést és díjat vehetett át a TTK intézetigazgatója

Várnagy Katalint választották meg a Magyar Kémikusok Egyesülete új főtitkárának, megbízatása két évre szól. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézetének igazgatója a Náray-Szabó István Tudományos Díjat is átvehette a szervezet küldöttközgyűlésén.

Budapesten, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban tartották a Magyar Kémikusok Egyesülete 2025. évi rendes küldöttközgyűlését. Az eseményen egyhangúan szavazták meg új főtitkárnak Várnagy Katalint, a DE Természettudományi és Technológiai Kar egyetemi tanárát, aki az intézőbizottság tagjaként, valamint a Műszaki-Tudományos Bizottság elnökeként eddig is részt vett a szervezet életében.

- Az egyesület tevékenysége az elmúlt évben nagyon sok pozitív változáson ment keresztül, a korábban az egyik fő feladatot jelentő Irinyi János Országos Középiskolai Verseny szervezésén és lebonyolításán túl számos konferenciát és egyéb, kémiával kapcsolatos eseményt tartottunk. Kiemelendő a Kémia Mindenkinek program elindítása, amelynek célja a felsőoktatási intézmények, valamint a gyógyszer-, vegyipari vállalatok és más ipari szereplők összefogása a kémia népszerűsítése céljából. Nagyon fontos feladatunk, hogy a fiatalok figyelmét a kémiára, a természettudományokra, a kémiához kapcsolódó területekre irányítsuk, és növeljük a kémia, a vegyészmérnöki és egyéb, kémiához kötődő szakokra jelentkezők számát. Ez napjainkban igen meghatározóvá vált, hiszen az ipari szereplők is felismerték, hogy a képzett szakemberek utánpótlása hamarosan igen nagy gondot fog jelenteni. Az egyesületi munka megújulása, aktivizálódása ösztökélt arra, hogy elvállaljam a főtitkári jelöltséget, illetve megválasztásomat követően a feladatokat, mert bízom benne, hogy így még inkább hozzá tudok járulni a fenti célok megvalósításához – mondta el Várnagy Katalin.

A küldöttközgyűlésen egyesületi elismeréseket is átadtak, többek között a Náray-Szabó István Tudományos Díjat, melyet Várnagy Katalin vehetett át. 

- Meglepett a díjra való jelölés és hogy a bizottság nekem ítélte. Ezt a tudományos díjat számos kiváló kémikus kapta már meg, a teljesség igénye nélkül említhetem Beck Mihály akadémikust (1995), Pokol György egyetemi tanárt, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának egykori dékánját (2009), Kálmán Alajos akadémikust, a Magyar Kémikusok Egyesülete egykori elnökét (2014), Antus Sándor akadémikust (2015), ifjabb Szántay Csabát, az MTA doktorát, a BME egyetemi magántanárát, a Richter Gedeon Nyrt. tudományos főtanácsadóját (2019). Ebbe a díjazotti körbe bekerülni örömmel töltött el és igen nagy megtiszteltetés volt számomra – fogalmazott az intézetigazgató, akinek tudományos előadását is meghallgathatták a résztvevők.

Várnagy Katalin kutatócsoportjának egyik fő kutatási iránya a neurodegeneratív megbetegedésekben szerepet játszó fehérjék és a fémionok közötti kölcsönhatások vizsgálata, amely hozzájárulhat a betegségek kialakulási hátterének feltárásához. Prezentációjában többek között a tau és a tubulin fehérjék fragmenseinek esszenciális (réz, cink) és toxikus (nikkel) fémionok hatására lejátszódó komplexképződési, hidrolitikus és redoxi folyamatairól számolt be.

Fotók: Facebook/MKE

Sajtóközpont