- A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara a Tisza és vízgyűjtője területén végez az oktatási feladatán túl eredményes kutatás-fejlesztési és szaktanácsadási tevékenységet az agrárium és az élelmiszeripar számára. Mint ilyen intézmény, minden alkalmat megragadunk, hogy az agrárszektor gazdálkodóival, vállalkozásaival minél szorosabb kapcsolatot ápoljunk. Az állattenyésztés, a növénytermesztés, továbbá a kertészeti ágazat meghatározó képviselői jelentek meg a mostani rendezvényen, ami lehetőséget teremt a DE agrárkara számára is, hogy bemutassa oktatási, kutatási portfólióját. Célunk, hogy ezáltal is a mezőgazdasági vállalkozások versenyképességének javítását támogatva segítsük az agrárium pozícióját a nemzetgazdaságban – mondta a rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) dékánja.
A Magro.hu által szervezett konferencia célja, hogy elérhetővé tegye a gazdálkodók számára a legfrissebb mezőgazdasági információkat és technológiai trendeket. Szó volt a szélsőséges időjárás kockázatainak elemzéséről és öntözésfejlesztési megoldásokról, a takarmányozási trendekről és hatékonyságnövelő stratégiákról is. A szakportál ügyvezetője, Németh István szerint megfigyelhető, hogy a hazai gazdálkodók egyre inkább igyekeznek csökkenteni a költségeiken.
- A legfrissebb Eurostat statisztikák szerint Magyarország az utolsó előtti helyen áll az Európai Unió 27 tagállama között a mezőgazdaság hatékonyságát illetően. Meggyőződésünk ugyanakkor, hogy ugyanakkora befektetéssel, plusz költségek nélkül is lehetséges a magasabb érték előállítása. Ezt a hatékonyság növelésével lehet elérni. A gazdálkodóknak lehetőségük van a nagy beruházások, a modern technológiák bevezetése mellett arra, hogy finomhangolják a meglévő rendszereiket. Utóbbi nem jár addicionális költségekkel. A megfelelő fajtakiválasztás, az optimális időben elvégzett tápanyag-utánpótlás vagy éppen takarmány-összeállítás egy-két százalékkal növelheti a termelékenységet, összeségében a hatékonyságot – fejtette ki Németh István, a Magro.hu alapító-társtulajdonosa, ügyvezetője.
A rendezvényen négy szekcióban 37 előadás és 5 kerekasztal-beszélgetés hangzott el. A növénytermesztés, az állattenyésztés és a gazdálkodás hatékonyságának növelése mellett meghatározó téma volt a precízió és a mesterséges intelligencia mezőgazdaság eredményességét támogató szerepe.
- Az agrárszektor következő éveinek egyik legnagyobb kihívása a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelése. Ebben a feladatban kulcsszerep hárul a precíziós technológiákra és a mesterséges intelligenciára (MI) is. A modern mezőgazdaság ugyanis már nem csupán a tapasztalaton és a hagyományos módszereken alapul. Igényli a modern megoldásokat, egyre inkább az adatvezérelt döntéshozatalra, a valós idejű monitoringrendszerre és az automatizált folyamatokra épít. Az MI, a gépi tanulás és a preventív analitika segítségével képesek vagyunk pontosabb terméshozam-előrejelzéseket készíteni, optimalizálni az input anyagok felhasználását és csökkenteni a környezet terhelését, miközben növeljük a termelés gazdaságosságát – ismertette a konferencia megnyitóján Kakuszi-Széles Adrienn.
A MÉK Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézet vezetője szerint a precíziós mezőgazdaság eszközei nemcsak a hatékonyabb termelést segítik, hanem egy fenntarthatóbb és versenyképesebb agráriumot teremtenek.
A Hatékonyság Konferencián a Debreceni Egyetem agrárkarának oktatói, kutatói előadást tartottak egyebek mellett a klímaváltozás magyarországi vonatkozásairól, az állattenyésztés hatékonyságának értékeléséről, az alternatív magpillangósok szerepéről az adaptív gazdálkodásban, valamint a termés és a vetéstechnológia összefüggéseiről.
Sajtóközpont - ÉE
Hogyan növelhető a hatékonyság a növénytermesztésben, az állattenyésztésben, a gazdálkodásban és miként támogathatja a mesterséges intelligencia a mezőgazdaságot – egyebek mellett ezekről volt szó csütörtökön a Hatékonyság 2025 Konferencián és Kiállításon, amelyet a Magro.hu piactér és szakportál szervezett a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával együttműködve. A rendezvényen csaknem negyven előadás hangzott el 350 résztvevő jelenlétében.