Az intézmény nemzetközi kapcsolatairól, a BMW és az akkumulátorgyártók érkezéséhez kapcsolódó feladatokról és a Konfuciusz Intézet tevékenységéről is szó volt a Debreceni Egyetem Szenátusának decemberi ülésén. A testület címzetes egyetemi tanári cím és Pro Universitate-díj adományozásáról, valamint több szabályzat módosításáról is döntött.

A kínai nagykövet Debreceni Egyetemen tett látogatását emelte ki beszámolójában Szilvássy Zoltán rektor az intézmény legfőbb döntéshozó testületének decemberi ülésén. Az egyetemi vezető kifejtette, hogy a Debrecenbe települő távol-keleti cégek érkezése nyomán szükség van az intézményben működő Konfuciusz Intézet tevékenységének kiszélesítésére.

- A meglévő kínai kultúra, nyelv, történelem és filozófia bemutatása, oktatása és kutatása mellett az intézet tevékenységében a jövőben a gazdaságfejlesztésihez kapcsolódó tudományos, innovációs és iparfejlesztési projektek elősegítése és támogatása is nagy hangsúlyt kap, valamint terveink között szerepel az orvostudományi, betegellátási együttműködés is – sorolta Szilvássy Zoltán. Hozzátette, hogy a tevékenység bővítésébe bekapcsolódik a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara egy kínai-magyar gazdaságfejlesztési munkacsoport megszervezésével.

A rektor arról is beszélt, hogy a városba érkezők gyárak bevonásával a tervek között szerepel egy akkumulátor laboratórium létrehozása, ahol a technológiához kapcsolódó kutatásokkal és a környezetvédelmi vonatkozásokkal is foglalkoznának az egyetemi szakemberek. A laboratórium vezetésére Kéki Sándor professzort, a Természettudományi és Technológiai Kar tudományos és pályázati dékánhelyettesét, az Alkalmazott Kémiai Tanszék vezetőjét kérte fel Szilvássy Zoltán rektor.

Az egyetemi vezető kitért az Üzbegisztánban járt egyetemi delegáció útjára is. A Pető Károly általános rektorhelyettes és Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgató által vezetett, a Gyógyszerésztudományi, a Gazdaságtudományi, valamint a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar vezetőiből álló küldöttség a Felsőoktatási, Tudományos és Innovációs Minisztériumban, valamint négy egyetemen folytatott tárgyalásokat. A meglátogatott intézményekkel szándéknyilatkozatban rögzítették az együttműködés jövőbeni, pontosan megtervezett ütemezését.

Szilvássy Zoltán bejelentette, hogy a következő időszak kiemelt fontosságú projektjeihez kapcsolódóan – a BMW és az akkumulátorgyárak érkezése, térítéses betegellátás elindítása –, a városi és regionális társadalmi-gazdasági folyamatokhoz való illeszkedés rendszeres informális egyeztetése céljából indokolttá vált egy rektori egyeztető fórum, mint tanácsadó testület létrehozása a kancellár, a kabinetfőnök, a polgármester, a vármegyei kereskedelmi és iparkamara elnöke és országgyűlési képviselők részvételével.

Bács Zoltán kancellári beszámolójában kiemelte, hogy az intézmény kiváló 2022/23 tanévi teljesítményével összhangban megtörtént a 13. havi bér kifizetése a felsőoktatási finanszírozási szerződés szerinti tevékenységekben érintetteknek, a negyedik negyedéves teljesítményalapú bérek kifizetése pedig folyamatban van. Hozzátette: az egyetemi vezetés és a fenntartó kuratórium rövidesen közös levélben tájékoztatja az ágazati bérintézkedésekben (például orvosok, egészségügyi szakdolgozók, pedagógusok stb.) nem érintett egyetemi dolgozókat a jövő évre vonatkozó bérintézkedésekkel kapcsolatban.

A kancellár megjegyezte, hogy az év hátralévő részére még feladatot jelent az évzárás, az egészségügyi konszolidáció, a számlák rendezése, és köszönetet mondott minden egyetemi munkatársnak az elvégzett munkáért, az elért eredményekért és a pozitív együttműködésért.

A testület decemberi ülésén módosította a Szenátus állandó bizottsági összetételét, címzetes egyetemi tanári cím és Pro Universitate-díj adományozásáról döntött. Több szabályzat – a karok működési rendje, a felvételi eljárásról szóló szabályzat, a tanulmányi és vizsgaszabályzat – módosításáról is szavazott a Szenátus, illetve elfogadták a 2024. februárban és szeptemberben induló képzések önköltségei mértékének megállapítására vonatkozó javaslatot.


A gazdasági ügyek között a testület támogatta a Debreceni Egyetem Klinikai Központ 2023. évi működési és üzleti tervére vonatkozó javaslatot, melynek tárgyalására az egészségügyi finanszírozás lezárása miatt csak most nyílt lehetőség. A Szenátus több együttműködési megállapodás aláírására is felhatalmazást adott egyebek mellett a kínai JD Group, a Poly Group és a China (Beijing) Human Resources Industrial Parkkal, a kínai University of Huzhou intézménnyel, valamint a lengyel Sucha Beskidzka, Turisztikai és Ökológiai Főiskolával. 

Az idei utolsó ülés zárásaként Schubert Asz-Dúr Impromptu zongoradarabját hallhatták a Szenátus tagjai Lakatos Péter, a Zeneművészeti Kar dékánjának előadásában.

Sajtóközpont