Debrecen University Symposium a jubileumok jegyében

Nemzetközi konferenciával ünnepelte a kanadai stúdiumok bevezetésének 40., valamint a kanadai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulóját a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézete. Az október 24-25-i eseményt Kanada magyarországi nagykövete és Magyarország montreali főkonzulja is megtisztelte jelenlétével. A megnyitót követően a résztvevőket a világhírű szerző, Margaret Atwood videóüzenetben köszöntötte.

A Debrecen University Symposium sorozat egyik célja, hogy a Debreceni Egyetem (DE) történetéhez kapcsolódó tudományos rendezvényekkel növelje az intézmény és a város nemzetközi hírnevét és elismertségét.

Idén Looking Back and Ahead: Exploring Uniquely Canadian Cultural Narratives – Debrecen University Symposium, 2024 címmel rendezett nemzetközi konferenciát a DE BTK AAI keretein belül működő Kanadisztikai Tanulmányok Központja, a tanácskozásra a kanadai egyetemek – McGill, Concordia, Ottawa, York, Sherbrooke, Northern Lakes College – kutatói mellett Albániából, Csehországból, Horvátországból, Kínából, Szlovéniából és Törökországból is érkeztek előadók, valamint a hazai felsőoktatás intézmények, köztük a DE számos képviselője is bemutatta kutatásait.

A szakmai tanácskozás kiváló lehetőséget teremtett arra is, hogy a résztvevők megismerjék a legfrissebb tudományos eredmények mellett az elmúlt negyven év során elért sikereket, a jelenleg is zajló kanadisztikai témájú kutatásokat és nemzetközi együttműködéseket is.

Az esemény nyitónapján – első debreceni útja alkalmával – a Debreceni Egyetemre látogatott François Lafrenière, Kanada magyarországi nagykövete és Pritz Helga montreali főkonzul. A vendégeknek Bartha Elek oktatási rektorhelyettes mutatta be az intézmény oktatási, képzési, kutatási tevékenységét, ismertetve egyben az egyetem történetét és fejlődését.

Az egyetemen működő 13 kar széles körű nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik a tudomány, a felsőoktatás valamennyi területén.

- Ezek között megkülönböztetett helyet töltenek be a bölcsészkar nyelv és kultúra szakjai, amelyek közé az Angol-Amerikai Intézetben folyó képzések is tartoznak. Az pedig, hogy hallgatóink a kanadisztika területén is folytathatnak tanulmányokat, hogy tanáraink, kutatóink évtizedek óta tudományos munkát végeznek és érnek el eredményeket ezen a magas presztízsű területen, szintén fontos mind az egyetem, mind az ország, mind a kanadai partnerek számára – fogalmazott a konferencia megnyitóján Bartha Elek.

François Lafrenière nagykövet köszöntőjében a kanadai-magyar kapcsolatok jelentőségét kiemelve elismerését fejezte ki a DE kanadai stúdiumok melletti elköteleződése iránt. Pritz Helga méltatta a kanadai-magyar kapcsolatokat és az intézményben végzett kutatási projektek szerepét a kanadai magyar diaszpóra életében is.

A rendezvény első napján a debreceni kanadisztikai tanulmányok történetét és jelenét ismertetve Molnár Judit, a kanadisztikai stúdiumokat Debrecenben bevezető nyugalmazott docens előadásában hangsúlyozta a nemzetközi kapcsolatok fontosságát, valamint bemutatta a kanadisztikai kutatási területek sokszínűségét és a felkínált kurzusok számos változatát, amelyeket a hallgatók szívesen és nagy számban választanak.

Szaffkó Péter – aki az Angol-Amerikai Intézet korábbi vezetőjeként is sokat tett a Kanadával ápolt kapcsolatokért – összefoglalta a DE és számos kanadai intézmény közötti együttműködések alakulását.

Venkovits Balázs, a konferencia főszervezője, az Angol-Amerikai Intézet és a Kanadisztikai Kutatóközpont vezetője montreali kollégáival közösen mutatta be a montreali magyarság csaknem százéves történetét feldolgozó projektet, amelynek keretében hamarosan megjelenik az első kiadvány és elkészült egy interaktív térkép teszt verziója is.

- Elődeink egy erős, nemzetközi együttműködésekkel is megerősített kanadisztikai programot és központot hagytak ránk, amelyre biztos jövőt építhetünk. Ezt igyekszünk is megtenni, amit jól jelez a legújabb interdiszciplináris kutatási projektünk, amelybe a montreali főkonzulátus és a Concordia Egyetem munkatársai mellett a DE BTK Szociológiai és Szociálpolitikai Tanszékének kutatói is bekapcsolódtak – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Venkovits Balázs.

Az intézetigazgató kiemelte: szeretne köszönetet mondani az egyetemnek, hiszen a Symposium sorozat részeként tudták ilyen színvonalon megszervezni az eseményt, illetve a projekt központi elemének, egy interaktív térképnek a fejlesztése sem történhetne meg az egyetemi WAV központ fejlesztői támogatása nélkül.

A tanácskozás meghívott vendégek – többek között David Staines irodalomtörténész, Daniel Béland politológus, Barbara Lorenzkowski történész, Dennis Gruending író és korábbi kanadai parlamenti képviselő, valamint a magyar származású Endre Farkas költő és Anna Porter író – előadásaival folytatódott.

A konferencia második napján a tudományos előadásoké volt a főszerep: az érdeklődők nyolc tematikus panel keretein belül hallgathatták meg a legfrissebb kutatási eredményeket az irodalom, a történelem, a kulturális antropológia, a filmkutatás vagy éppen az anyaságkutatás területéről.

Lénárt-Muszka Zsuzsanna, a konferencia társszervezője, a DE BTK Észak-amerikai tanszék adjunktusa megköszönte a BTK és az egyik rendezvényhelyszínt biztosító Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár támogatását, valamint elmondta: több olyan publikációs fórumot is bemutattak a konferencián, ami vonzó lehet a résztvevőknek, ezzel is lehetőséget teremtve a további nemzetközi kollaborációra.

Sajtóközpont