Csécsy György (1952-2022)

Életének 70. évében 2022. május 21-én elhunyt Csécsy György, Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar iskolateremtő professzora, a Polgári Jogi Tanszék alapítója, valamint a Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola alapító tagja, számos hazai és nemzetközi kitüntetés birtokosa.

Csécsy György 1952. augusztus 11-én született Nyíregyházán. Általános iskolai tanulmányait Tiszacsegén végezte. 1970-ben érettségizett a hajdúböszörményi Bocskai István Gimnáziumban Ezt követően képesítés nélküli nevelőként dolgozott Tiszacsegén, majd 1972-től az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának hallgatója volt, ahol 1977-ben „summa cum laude” eredménnyel végzett.

A diploma megszerzését követően ügyészségi fogalmazóként, később jogtanácsosként, majd jogi és igazgatási osztályvezetőként dolgozott.

1995-ben védte meg „A védjegyjog fejlődési tendenciái és aktuális kérdései a piacgazdaságban” című kandidátusi értekezését. Kutatómunkája során foglalkozott az iparjogvédelemmel és hozzá kapcsolódó jogintézményekkel. Kutatásai kiterjedtek a know-how, a franchising, az iparjogvédelmi szerződések, végül a szellemi alkotások jogának általános kérdéseire is. 2001. február 22-én habilitált.

1982-2010 között a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Polgári Jogi Tanszékén oktatott és kezdettől fogva részt vett a doktori képzésben. A 2021-ben a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán díszdoktori címet kapott.

Az 1996-ban újra indított debreceni jogászképzésben megszervezte és 2005-től irányította a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán a Polgári Jogi Tanszéket. A polgári jog tárgyat kezdettől ő jegyezte és oktatásában mindvégig oroszlánrészt vállalt. A tanszék munkatársaira nem csupán kollégaként tekintett. Barátként, szinte családtagként szívén viselte valamennyi tanszéki dolgozó sorsát. Mindig, mindenben lehetett rá számítani. Szakmai iránymutatásain túl az élettel kapcsolatos tanácsaival, kiváló humorával, gondoskodó, féltő hozzáállásával minden tanszéki kollégát segített. A szakmai utánpótlás nevelésére nagy figyelmet fordított. Tanítványai közül időközben már többen egyetemi tanárok lettek. Kollégái sikereinek önzetlenül örült.

A Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola alapító törzstagja, témavezetői tevékenysége során heten szereztek PhD-fokozatot.

Munkásságát több hazai és nemzetközi díjjal, kitüntetéssel ismerték el.

Kiváló oktató volt, előadásai közérthetők, magas színvonalúak, a hallgatók által is elismerést érdemeltek. Tudományos tevékenysége mellett a tananyagkészítő és -fejlesztő munkának is aktív részese volt.

Tanítványai szerették, tisztelték, mindig a legnagyobb elismeréssel szóltak róla.

Előadásait a kora reggeli kezdés ellenére is nagy létszámban látogatták. A hallgatók több alkalommal az év tanárának választották. Szófordulatai, a polgári jog intézményeit magyarázó példái anekdotává váltak hallgatók és kollégák között egyaránt.

Kivételes emlékezőképességének és precizitásának köszönhetően fejből idézett gyakran évtizedekkel korábbi olvasmányaiból is.

Csécsy György oktatói és emberi habitusa, a Debreceni Egyetemhez való feltétel nélküli kötődése mindvégig elkísérte munkáját, haláláig aktívan részt vett a kar életében.

Az Állam-és Jogtudományi Kar meghatározó professzorát veszítette el, akinek szakmai, tudományos munkája mellett az embersége, közvetlensége és humora is hiányozni fog.

Csécsy Györgyöt a Debreceni Egyetem, valamint az Állam- és Jogtudományi Kar saját halottjának tekinti.

Szikora Veronika dékán, Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar

 

 

Dokumentumok