A Magyar Gyermekorvosok Társasága 1924-ben jött létre azzal a céllal, hogy a magyar gyermekorvosok tudását gyarapítsa, hogy a szakemberek a legjobb tudásuk szerint gyógyíthassák a beteg gyerekeket.
- Az elmúlt száz évben ez a társaság nagyon sokat tett a magyar gyermekekért, például azzal, hogy harcolt a csecsemőhalálozás csökkentéséért, a járványok ellen és a védőoltásokért. Szakmánk az elmúlt száz évben ugrásszerűen fejlődött, de alapelveink nem változtak. Tevékenységünk középpontjában továbbra is a gyermekek egészségének védelme és a családok támogatása áll, továbbá a tudományos ismeretekre építkező gyógyítás és a sokszínű szakmai közösségünk összetartása – emelte ki Nagy Anikó, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa a centenárium kapcsán rendezett jubileumi nagygyűlés csütörtöki megnyitóján.
Ugyancsak centenáriumot ünnepel idén a Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája, amely egyik főszervezője a szakmai konferenciának. A szakemberek a nagyszabású rendezvénnyel tisztelegnek az elődök emléke és munkássága előtt, valamint beszámolnak eredményeikről és a terveikről.
- A konferencia alkalom a tudományos és a gyógyító munka eredményeinek bemutatására, továbbképzési lehetőség a fiatalok számára. Egy oktatási intézménynek kötelessége segíteni a tudós társaságok működését a tudomány és ezáltal a gyógyító munka fejlődésének érdekében. A gyermekklinikán tett látogatásom során hatalmas megnyugvással tapasztalhattam az orvosok, nővérek, egészségügyi dolgozók áldozatos, mindennapi kemény szolgálatát, a gyógyító, az oktató és a tudományos munka szervezettségét – mondta Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, a rendezvény fővédnöke.
A „Szívvel, lélekkel, tudománnyal” mottóval megrendezett tanácskozás megnyitóján Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt hangsúlyozta, hogy büszkének kell lenni a múltra, de folyamatosan fejlődni, fejleszteni kell. Erre lehetőséget ad a jövő évre tervezett költségvetés, amely 330 milliárd forintos többlettel számol az egészségügy terén, így 3717 milliárd forint jut összességében a gyógyításra 2025-ben.
Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja arról beszélt, hogy az egyetem az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a gyermekek gyógyításának körülményei, a gyermekklinika lehetőségei javuljanak. Ezt szolgálja a nemrégiben átadott új Gyermeksürgősségi Központ is, amely az egész régió gyermekellátásának fontos centruma lehet.
- A Klinikai Központ elmúlt évben lezárult szervezeti átalakításának köszönhetően Debrecenben hazánk legnagyobb fekvőbeteg-ellátó rendszere jött létre. Az integráció sikeréhez a Gyermekgyógyászati Klinika is jelentősen hozzájárult, az ott dolgozók nemcsak a mindennapi betegellátásban, hanem a koronavírus-járvány nehéz időszakában is nagy segítséget nyújtottak. Az eredmények kötelezik a Klinikai Központ vezetőségét, hogy mindenben támogassa a gyermekgyógyászatot, ezért is nagy öröm számunkra a Gyermeksürgősségi Központ közelmúltbeli átadása. Az új klinikai egységünkben nem csupán gyermeksürgősségi, hanem gyermektraumatológiai és gyermeksebészeti ellátás is megvalósul - tette hozzá Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke.
Szabó Tamás, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója szerint az elmúlt száz év tanúbizonyság arra, hogy a gyermekellátás nemcsak a jelen kihívásainak felel meg, hanem a jövő generációk egészségének megóvása érdekében is folyamatosan újít és fejlődik.
- A specializáció természetesen érinti a mi szakmánkat is, de a többi diszciplina közül talán ez a szakág őrizte meg leginkább az egységet. A nagygyűlésünk ennek a szimbóluma, hiszen a kórházi-klinikai orvosok, rezidensek, házi gyermekorvosok és a társszakmák képviselői évente egyszer, ezen a kongresszuson tudnak találkozni, eszmecserét folytatni. Ezt az egységet szeretnénk erősíteni mostani rendezvényünkkel is, amikor az alapellátás gyakorlati kérdéseitől a legújabb klinikai kutatási eredményekig a gyermekgyógyászat teljes spektrumát áttekintjük a szakma legjobbjainak részvételével. Ez minden idők egyik legnagyobb gyermekgyógyászati rendezvénye Magyarországon– fejtette ki Szabó Tamás, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.
A Kölcsey Központban tartott háromnapos rendezvényen közösen ünneplik a száz éves Magyar Gyermekorvosok Társaságát, a száz éves debreceni Gyermekgyógyászati Klinikát és a száz éves Pécsi Gyermekklinikát, valamint az ötven éves Magyar Gyermekneurológiai Társaságot. A konferencián mintegy 650 szakember vesz részt és több mint 300 előadás hangzik el.
Sajtóközpont - CzA