Betekintés az informatikai rendszerek jövőjébe

A virtualizáció és a felhőalapú számítástechnika térhódítását, a mesterséges intelligencia hálózatépítésben betöltött szerepét vitatták meg szakemberek a Debreceni Egyetem Informatikai Kar Informatikai Rendszerek és Hálózatok Tanszékének innovációs workshopján. Az esemény átfogó képet nyújtott a modern informatikai rendszerekhez, hálózati technológiákhoz kapcsolódó aktuális kihívásokról és lehetőségekről.

A hétköznapi életben, a vállalati szektorban, a kutatások és az oktatás terén, valamint a betegellátásban is fontos mérföldkövek jelentek meg az új informatikai technológiák és trendek elterjedésének köszönhetően. A mesterséges intelligencia mindennapos eszközzé vált, alapvető fontosságú szerepet tölt be az adattudomány, a virtuális technológiák, a felhőalapú rendszerek működésében, működtetésében.

A DE Informatikai Karán kedden megrendezett ISNODA (Informatics System & Networks for Orchestration of Distributed Analytics) innovációs workshopon a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem VIK, a Cisco Systems Magyarország, az EPAM, a DT-ITS, a Morgan Stanley, illetve az IK Informatikai Rendszerek és Hálózatok Tanszékének munkatársai magyar és angol nyelven tájékoztatták a résztvevőket többek között arról, hogyan támogatja a mesterséges intelligencia a hálózatok automatizálását és ez milyen hatással lehet a telekommunikáció átalakulására. A workshop célja az volt, hogy gyakorlati példákon és elméleti ismereteken keresztül mélyebb betekintést nyújtson az informatikai rendszerek jövőjébe.

Gál Zoltán, a DE IK Informatikai Rendszerek és Hálózatok Tanszékének vezetője a rendezvény megnyitóján hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia, valamint a legújabb informatikai technológia újabb kihívások elé állítja a társadalmat és ebben a helyzetben a vállalatok mellett az egyetemnek is tartania kell a lépést.

- A konferencia elsődleges feladata, hogy bemutassa, hatékonyabbá, rugalmasabbá, jobban működő üzemmódba kapcsolja át az informatikai rendszerek és hálózatok témakörben azokat az ismert infrastruktúra-rendszereket, melyek kiszolgálják a felhasználókat. Ezekhez az algoritmusokhoz a mesterséges intelligencia jelentős mértékben hozzájárul, hiszen bizonyos műveleteket ma már nem lehet emberi erővel elvégezni. A széles körű ismeretszerzés, az aktuális trendek és lehetőségek feltárása, megismerése érdekében azokat a cégeket kértük fel a részvételre, melyek tevékenysége, innovatív működése szorosan kapcsolódik a tématerülethez. Ennek köszönhetően tíz aktuális, előremutató előadást tartottak a megjelent cégek és intézmények szakemberei – fogalmazott a tanszékvezető.

A workshopon résztvevők egyebek mellett a felhőalapú technológiákról is hallhattak, ezek bevezetésének nehézségeit, a szabályozási és integrációs kihívásokat egy nagy pénzügyi intézmény példáján keresztül ismerhették meg. Emellett a prezentációkat tartó szakemberek bemutatták, a konténerizációs technológiák révén miként lehet egyszerűsíteni az alkalmazások fejlesztésén és skálázásán. Részletes betekintést adtak arról is, hogy a rejtett működési problémák feltárására milyen automatizált eszközöket kínálnak a gépi tanuláson alapuló módszerek. 

A szakemberek bemutatták a speciális környezetben történő, nagy nyelvi modelleken alapuló programozott promptolás legújabb eredményeit, a Cisco AI hálózati műveleteket, részletezték a mesterséges intelligenciát támogató eljárásokat, a felhőalapú vállalati hálózatok ellenállóképességét, a Kafka alapú üzenetfolyam-rendszerek helyreállításának stratégiáit, valamint összefoglalták a Cisco Akadémia DE IK-án szerzett tapasztalatait is.

Sajtóközpont - BZ