Az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innovációs politikáját 2014-2020 között meghatározó, Horizont 2020 program keretében indult el január 25-én a Sm@RT projekt, amely a precíziós állattenyésztés és digitális technológia terjesztését és népszerűsítését célozza a kiskérődzők ágazatában. A Debreceni Egyetem (DE) Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) az Egyesült Királyság, Franciaország, Norvégia, Írország, Olaszország, Izrael és Észtország szakembereivel dolgozik együtt a programban.
- Az európai vidéki gazdaságok nagymértékben támaszkodnak a juh- és kecsketenyésztőkre, különösen azokon a területeken, melyek alkalmatlanok más alternatív mezőgazdasági célokra. Az ágazat hatékonyságát növelő tudományos és technikai innovációk azonban nem épülnek be a mezőgazdasági gyakorlatba. A szektorban alacsony az ezzel a szaktudással rendelkező szakemberek foglalkoztatottsága. A most induló Sm@RT program célja, hogy a területen tevékenykedők számára jelenleg rendelkezésre álló különféle technológiákat megismertesse, népszerűsítse, a megértést segítse. Feladatunk a legfrissebb ismeretek tudatos felhasználásának ösztönzése – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Dobránszki Judit, az AKIT tudományos főigazgatója.
A programban résztvevő 11 partnerszervezet terve egy hosszútávon működő, önfenntartó európai, nemzetközi hálózat kialakítása.
- A 36 hónapos projektben a DE AKIT társvezetőként a precíziós állattenyésztést, valamint a digitális technológiákat bemutató, a legújabb innovációkat ismertető kommunikációs anyagok és eszközök létrehozásának széles skálájáért felel. A programban készített információs szakmai tájékoztatókat 8 nyelven készítjük el a juh- és kecsketenyésztők számára. Videókkal, diagramokkal, ábrákkal szeretnénk közelebb hozni, népszerűsíteni a legfrissebb technológiai és elméleti újdonságokat. A projekt részeként a hazai gazdálkodók farmlátogatások, workshopok és szemináriumok keretében közvetlen közelről ismerhetik meg az ágazatban már alkalmazott innovatív technológiákat Magyarországon és a partnerországokban egyaránt – tette hozzá Bagi Zoltán, a projekt szakmai vezetője.
A DE AKIT jelenleg három H2020 programban dolgozik a juh- és kecske-ágazat előmozdításán. A 2020 januárjában indult EuroSheep elnevezésű projektben a juhágazat jövedelmezőségének javítása a cél az állategészségügy, takarmányozás és menedzsment területeinek segítségével. A SMARTER projektben a DE agrárkutatói a genetikai szelekció segítségével tanulmányozzák a kiskérődzők ellenállóképességének és hatékonyságának növelését különféle környezeti tényezők figyelembevétele mellett.
- Az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság nagyon sikeresen szerepel a H2020 programban, hiszen a kiskérődzőket érintő projektek mellett a termőföldek potenciáljának maximalizálását célzó uniós kutatásokat támogató, InnoVar programban is részt vesz. Kutatói szerepvállalásaink nagyban növelik az AKIT beágyazottságát a nemzetközi tudományos életbe, és hozzájárul a hazai mezőgazdaság fejlesztéséhez – foglalta össze Dobránszki Judit, az AKIT tudományos főigazgatója.
Sajtóiroda- ÉE
Egyre nagyobb a kereslet az egészséges élelmiszerek piacán a kecske- és juhhúsból készült termékek iránt. Az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság szakemberei egy nemzetközi program keretében az ágazat fellendülését támogató innovatív technológiák meghonosításán dolgoznak.