Tudomány és felelősség a biodiverzitás védelmében

A biodiverzitás-monitorozás szükségességéről, a korszerű adatgyűjtési módszerekről, a monitorozással szerzett információk társadalmi-gazdasági hasznosításáról, valamint a Debreceni Egyetem környezeti ellenőrző rendszerének elindításáról, a munka jelenlegi fázisairól is szó volt az I. Biodiverzitás Konferencián.

A jövő klímastratégiájában meghatározó szerepet játszhat a Debreceni Egyetemen 2023-ban létrehozott Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központ, mely révén a szakemberek képesek lehetnek felelősségteljes és hiteles válaszokat adni a felmerülő ökológiai kérdésekre. A pénteken az MTA DAB-székházban rendezett nemzetközi tudományos tanácskozáson a biodiverzitás jelenlegi, valamint jövőbeli kihívásaival foglalkoztak a szakemberek. 

- A Debreceni Egyetem az elmúlt évtizedekben élen járt az ökológia, a természetvédelem és a biodiverzitás kutatásában. A Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központ is ezt a nemes hivatást folytatja. A Debrecenben kiépülő környezeti ellenőrzési rendszer keretében a biológiai sokféleség, a biodiverzitás nyomon követése az elsődleges feladat. A konferencia célja is az, hogy a monitorozás elméleti és gyakorlati hátteréről, fejlesztéséről és a megszerzett információk társadalmi hasznosításáról tanácskozzanak a szakemberek. Csak a tudományos igényességgel megszerzett adatok felhasználásával érhetjük el a biodiverzitás megőrzését, a tudás új perspektívákat nyithat és erősítheti az elkötelezettséget a fenntartható városi jövő érdekében – fogalmazott Kossa György, a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke.

A környezet védelmében tanúsított több évtizedes egyetemi szerepvállalást hangsúlyozta beszédében Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja, aki a város és a DE közötti előremutató, példaértékű együttműködést is kiemelte.

- A Debreceni Egyetemen mindig fontos volt az ökológia és a természetes ökoszisztémák vizsgálata. Az utóbbi években felfedeztük, hogy kiemeltebben, koncentráltabban és szervezettebben kell foglalkozni ezzel a területtel, emiatt jött létre az egyetem belső tudományos igényességéből és a város ipari fejlődéséből fakadóan a központ, mely önálló feladatellátása mellett koordinálja a karok biodiverzitással kapcsolatos tevékenységét, valamint a várossal közös környezeti monitoring munkát is. Büszkék vagyunk arra, hogy létrejöhetett a Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központ, és ilyen együttműködés alakulhatott ki a várossal. Bízunk benne, hogy a rendszer példaértékű lesz, és nem csak Debrecen, hanem más települések működéséhez is hasznos információt nyújt – hangsúlyozta a kancellár.

Lengyel Szabolcs, a Debreceni Egyetem Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központjának igazgatója elmondta: jól halad a monitoring rendszer kiépítése, a szakmai konferenciát is nagyrészt ennek a munkának a megerősítésére szervezték. 

- A központ feladata, hogy a város biológiai sokféleségét monitorozza, és ennek kereteit a környezeti ellenőrző rendszer adja majd meg, melyben a biodiverzitás mellett a talaj, a víz, a levegő vizsgálata történik. A biodiverzitás rengeteg bizonytalansággal terhelt, ezeket szeretnénk a konferencián eloszlatni, valamint arra keressük a választ, hogy a megszerzett információkat hogyan lehetne hasznosítani az önkormányzati feladatok, valamint a városgazdálkodás terén. Jelenleg a monitoring rendszer kiépítése és az eszközök beszerzése történik, de még az idén elindulhat az alapállapot-felmérés is – fogalmazott a központvezető.

Gábriel Róbert, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára, a DE Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központ igazgatóhelyettese a hirek.unideb.hu-nak elmondta, hogy világszerte csökken a biodiverzitás, és a természetben élő egyedszámok is jelentősen visszaestek, így arra kell figyelni, hogy ez Debrecenben ne következzen be. 

- A biodiverzitás-kutatás egy világméretű program, amelyen valóban az emberiség jövője múlik. Függetlenül a város növekedésétől, a környezet biodiverzitása legalább azon a szinten kell maradjon, ahol jelenleg is van, de törekedni kell újabb gócpontok kialakítására. A konferencia bemutatja, hogyan állunk Debrecenben a biodiverzitás védelmével, valamint az elmúlt évben megindult rendszeres felmérések milyen eredményeket értek el. Mindez alapot adhat a rendszeres lokális monitorozás lefolytatásához – hangsúlyozta az igazgatóhelyettes.

Az eseményen részt vett Balázs Ákos alpolgármester is, aki szerint az egyetem és a város közötti együttműködés egyedülálló eredményeket hozhat a biodiverzitás területén. Mint mondta, a DE munkatársaival közösen készítik el azt az üzemeltetési protokollt, ami alapján tudományos igénnyel és háttérrel fog működni a monitoring rendszer. 


Az I. Biodiverzitás konferencián a szakemberek többek között megismerhették a Debreceni Környezetvédelmi Monitoring Rendszer működési elvét és céljait, a biodiverzitás-felügyelet széleskörű bevezetésével kapcsolatos erőfeszítések eredményeit, emellett hallhattak a biológiai sokféleség változásának méréséről, modellezéséről is. 

Sajtóközpont - BZ