Saját nemesítésű őszi kalászosait: 10 őszi búza, 5 őszi árpa és 5 tritikálé fajtáját mutatta be a Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézete a június 13-ai nyílt napon. A résztvevőket Zsembeli József igazgató köszöntötte, majd Murányi Eszter és Cseke Petra tudományos segédmunkatársak jellemezték az intézmény fajtáit, köztük a legújabb őszi árpát, ami a KG Nagykun nevet kapta.
A KG Nagykun korai érésű, hatsoros takarmányárpa. A NÉBIH által vizsgált három év átlagában 1,3 %-kal felülmúlta a standard fajták átlagtermését (8,19 t/ha), a szemek nyersfehérje-tartalma a takarmány standard átlagnál 0,4%-kal magasabb (12,1%). Télállóképessége és állóképessége is kedvezőbb a standard átlagnál. A fajta az árpalisztharmattal szemben mérsékelten rezisztens, hálózatos levélfoltosságra közepesen fogékony, az árpa törperozsdával szemben mérsékelten rezisztens.
Az Őszi Kalászos Nyílt Napon új, Magyarországon hamarosan piacra kerülő talaj- és növénykondicionáló termékeket is megismerhettek a térség gazdálkodói, a kutatóintézet cseh és szlovák kutatópartnerei révén pedig olyan új technológiákról értesülhettek, amelyeket a talajállapot javítására dolgoztak ki.
A szakmai programot szántóföldi bemutatóval zárta az AKIT Karcagi Kutatóintézete. Farkas Béla, az intézmény Szakmai Tanácsadó Testületének elnökhelyettese a gyakorló gazda szemszögéből jellemezte a karcagi őszi kalászos növényeket.
Sajtóiroda