Országjárás: agrárhagyomány és high-tech üzemek

Régi hagyományt elevenítettek fel a Debreceni Egyetem Mezőgazdasági-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar végzős agrármérnök hallgatói: tapasztalatszerző körútra indultak záróvizsgájuk előtt. Az országjáráson a korszerű állattenyésztés, növénytermesztés, valamint a kertészeti ágazat legmeghatározóbb hazai vállalatait látogatták meg a DE MÉK hallgatói.

A Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) több évtizedes hagyományai közé tartozott a végzős agrármérnök hallgatók tapasztalatszerző országjárása. Kötelező eleme volt az osztatlan, 5 éves mérnökképzésnek.  Az 1960-as években a Debreceni Mezőgazdasági Akadémia Üzemtani Tanszéke szervezte meg a hallgatók agrártúráját. A bolognai képzés bevezetését követően azonban a szokás a feledésbe merült.

- A 2017-ben, a munkaerőpiaci igények miatt újraindított osztatlan, ötéves agrármérnök képzés első évfolyama a záróvizsgákhoz közeledik. A kar nem szerette volna elengedni a hallgatóit az országjárás tapasztalata, élménye nélkül. A DE MÉK számára ugyanis mindig kiemelten fontos volt a hagyományok ápolása, az agráros hallgatók közösségének támogatása. Az országjárás célja, hogy a diákok közvetlenül megismerkedhessenek a korszerű vállalati környezettel és a munkafolyamatokkal – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

A hallgatók a három napos szakmai túráján a DE MÉK partner vállalataihoz, egyebek mellett a Bonafarm Zrt., a mohácsi MCS Vágóhíd Zrt., a szegedi Gabonakutató Zrt. és a Mezőhegyesi Ménesbirtokra látogattak el.


- A hagyományos állattenyésztési, növénytermesztési és kertészeti technológiák mellett a látogatások során a végzős hallgatóknak lehetőségük volt megismerni működés közben a precíziós mezőgazdaság high-tech üzemeit, laborjait és telepeit, emellett szakmai előadásokon és bemutatókon vettek részt – tette hozzá Pepó Péter, a Növénytudományi Intézet egyetemi tanára.

A program szakmai vezetője megjegyezte: az országjárás azonban nemcsak az oktatás gyakorlati területét támogatja, hanem közösségformáló ereje is van. A tapasztalatszerző túra ezért i, újra a részévé válik a végzős agrármérnök-hallgatók tanulmányainak, segítve a DE MÉK minőségi, gyakorlat orientált képzését. A vállalati partnerek támogatják a kezdeményezést. A kar a következő években pedig szeretné az országjárás hagyományát a MÉK többi szakán is meghonosítani. 

Sajtóiroda - ÉE