Az összetartozást is erősítő gépészeti konferencia Nagyváradon

A gépészet területén elért kutatási eredményeiket, tapasztalataikat osztották meg a romániai magyar és a magyarországi műszaki felsőoktatás szakemberei a 33. Nemzetközi Gépészeti Konferencián Nagyváradon. A Partiumi Keresztény Egyetemen tartott, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság Gépészeti Szakosztálya által szervezett esemény plenáris ülésén és öt szekciójában csaknem 130-an vettek részt.

A rendezvényen Bartha Elek, a Debreceni Egyetem (DE) oktatási rektorhelyettese az intézményt bemutatva elmondta: a hallgatók száma ma már meghaladja a 32 ezret, melyből 7 és fél ezer külföldi. A magyar felsőoktatás szinte teljes spektrumában folytat a DE valamilyen képzést, 13 karon, 26 doktori iskolában oktatnak.


- Akárcsak a világ legjobb egyetemein, a Debreceni Egyetemen is a gyakorlatorientált képzés áll a középpontban. A munkaerőpiaci szereplőkkel együtt alakítjuk ki és indítjuk az új képzési formák jelentős részét – ismertette Bartha Elek.   

A rektorhelyettes kiemelte: a DE stratégiájában nagy súlyt helyez a határon túli magyar felsőoktatás támogatására, Beregszászon, Csíkszeredában, Kolozsvárott és Nagyváradon tartott és tart fenn kihelyezett képzéseket. A konferenciának otthont adó Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE) más szakok mellett 2019 óta működik gépészmérnök szak. A két intézmény közötti megállapodás értelmében, amikor azt az intézmény a román akkreditációs rendszerben is akkreditálni tudja, átkerül a PKE-hez.  


A DE Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék vezetője hangsúlyozta: a DE MK hallgatóinak száma meghaladja a 3 ezret, amelyből csaknem 900-an gépészmérnöki szakokon tanulnak. A PKE-n jelenleg 64 fő vesz részt ilyen képzésekben, a nagyváradi oktatók száma 24, akik közül 17 helyi. A kezdeményezést több partiumi cég egyebek mellett gyakorlati helyek biztosításával támogatja.

- A Debreceni Egyetem a nagyváradi kihelyezett képzéssel elsősorban a határon túli magyar fiataloknak igyekszik segíteni. Szívvel-lélekkel igyekszünk ezt gondozni – jelentette ki Mankovits Tamás.

A tanszékvezető hozzátette: szeptemberben elindítják a Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskolát, ahová a Nagyváradon végzett gépészmérnököket is várják.  

Pálfi József, a PKE rektora úgy fogalmazott: a Nemzetközi Gépészeti Konferencia elsősorban azért fontos számukra, mert lehetőséget nyújt a partiumi műszaki szakembereknek arra, hogy megismerjék az Erdélyben és az anyaországban elért kutatási, tudományos eredményeket, valamint hozzájárul szakmai kapcsolatok kialakításához is.

Barabás István, a Kolozsvári Műszaki Egyetem Autógépészet Tanszékének vezetője, a konferencia levezető elnöke hangsúlyozta: a tanácskozásnak abban is szerepe van, hogy támogassa a romániai magyarságot a műszaki magyar nyelv elsajátításában és művelésében, az előadások témái pedig jól tükrözik az aktuális műszaki tudományos irányokat.  

Nagy Sándor, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság Bihari Fiókszervezetének elnöke, a DE Műszaki Kar nagyváradi gépészmérnök képzésének szakkoordinátora arról beszélt: tapasztalataik szerint a náluk diplomát szerzők megtalálták helyüket a munkaerőpiacon, többségük a bihari, szatmári, aradi ipari parkokban dolgozik, de olyanok is akadnak, akik partiumi szakközépiskolákban műszaki szakmai tárgyakat tanítanak magyarul.


Sajtóközpont - OCs