A kötetlenebb hangvételű eseményt a Nők és Lányok a Tudományban Világnaphoz kapcsolódva rendezték meg pénteken.
A szervezők nevében Baranyai Edina, a Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék adjunktusa elmondta: a tudományos világban roppant fontos a sokszínűség, a diverzitás, az inkluzivitás.
- Ez a rendezvény lehetőséget ad arra, hogy észrevegyük, mint tudományos közösség fontos felelősségünk biztosítani, hogy a tudomány mindenkié legyen és abban mindenki helyet kapjon. Az egyik motorja a fejlődésnek annak megteremtése, hogy mindenki hallathassa a hangját – fogalmazott Baranyai Edina.
Tavaly még intézeti szinten szervezték meg a gondolatébresztőt, de mivel volt rá igény, ebben az évben nagyobb teret engedtek az eseménynek. Annál is inkább, mivel annyi kiváló kutatónő tevékenykedik a Debreceni Egyetemen és azon kívül is, akiknek tapasztalatai, meglátásai inspirálóak lehetnek mások számára.
A szervezők és az előadók célja közös: példát állítani, motiválni, időt és teret adni egy kiemelt témának, amelyben csak úgy lehet előrelépés, ha konstruktívan beszélnek róla minél szélesebb körben, nők és férfiak egyaránt.
Novák-Gselmann Eszter, a Matematika Intézet egyetemi docense a nők helyzetét elemezte a felsőoktatásban, a tudományos világban.
- Nagyon sok, úgynevezett tudattalan előítélet van bennünk, amelyekkel nem az előítélet voltuk miatt van probléma, hiszen a hétköznapi életben is rengeteg hasznos előítéletet alkalmazunk. A probléma leginkább az, hogy ezeket az előítéleteket nem tudatosítjuk magunkban. A cél, hogy felhívjam a figyelmet: a felsőoktatás diverzitásának növeléséhez alapvető szemléletváltásra van szükség. Saját negatív élményeimből is merítek, olyanokból, amelyek nem csak engem érintenek, hanem úgy általánosságban véve a legtöbb nőt – mondta Novák-Gselmann Eszter, aki megoldási javaslatokat is megfogalmazott.
Juhászné Csapó Edit, a Debreceni Egyetem korábbi hallgatója, az SZTE TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék egyetemi docense saját életútján keresztül mutatta be, mi kell ahhoz, hogy valaki nőként magasra jusson, elismertségre tegyen szert.
- Egy 1500 fős kis faluból, Zsákáról indultam, egyszerű szülők gyermekeként, de bizonyítottam, hogy így is el lehet jutni oda, hogy megszerezzem az MTA doktori címet. Nyilván több tényező együttállása kell ahhoz, hogy ez létrejöjjön, a szorgalom, az elhivatottság, ami nagyon fontos, illetve egy olyan támogató családi környezet, amit én magaménak tudhatok – részletezte Juhászné Csapó Edit, aki örült, hogy több egykori oktatója is részt vett az eseményen.
Az inspiráló előadások után kötetlen eszmecserén szőtték tovább a gondolatok menetét a résztvevők, akik között több férfi is akadt.
Sajtóközpont