A Debreceni Egyetem Műszaki Karának (DE MK) nyílt napján és szülői értekezletén a látogatók első kézből tapasztalhatták meg a jövő technológiáit és ismerhették meg a kar gyakorlati, jövőorientált képzési lehetőségeit.
A program keretében három különleges robottal is találkozhattak a fiatalok, illetve szüleik. Nao – a játékos humanoid – emberi gesztusokat utánzó mozgásaival és angol nyelvű kommunikációjával az ember-robot interakció alapjait demonstrálta, miközben érdekes sakkpartikat folytatott az arra vállalkozókkal.
Az egyetlen magyar fejlesztésű szociális robot teljesen testreszabott, ChatGPT alapú magyar nyelvű kommunikációval rendelkezik, amelyet a DE Műszaki Kar és az Enjoy Robotics közös kutatásai alapoztak meg. A robot nemcsak ipari területeken, hanem az oktatásban is kiemelt szerepet kap, hiszen a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a további fejlesztésében. A cukorkákat kínáló gépet a látogatók többek között a kar képzéseiről is kérdezhették.
Az Unitree G1 humanoid robot volt a sztár, amely kifinomult mozgáskészségével kápráztatta el a közönséget. Ez a csúcstechnológiás robot képes ülni, felállni, komplex emberi mozdulatokat végezni, az ipari automatizáció és a kutatás jövőjét vetíti előre. A debreceni Műszaki Kar jövőbeli tervei között szerepelnek a humanoid robotokkal kapcsolatos kutatások is.
A DE MK a robotika és szociális robotika területén Magyarország legjobb laborinfrastruktúrájával büszkélkedhet, kiemelkedő oktatási lehetőségeket kínál, melyek középpontjában a gyakorlati képzés áll. A hallgatók a legmodernebb technológiákat ismerhetik meg, beleértve az ipar 5.0 legújabb robotjait, miközben kiterjedt nemzetközi kapcsolatok és ipari együttműködések segítik a globális karrierlehetőségeiket. Az Enjoy Robotics-szal való szoros kapcsolat révén pedig az itt tanulók ipari célú fejlesztési projektekben is részt vehetnek.
A DE Műszaki Kara szorosan együttműködik a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Pszichológiai Intézetével a Kognitív eto-mérnöki rendszerek és robotok interdiszciplináris kutatócsoportjában. Csukonyi Csilla, a Digitális Interakciók kutatócsoport vezetője, a DE BTK adjunktusa, valamint Korondi Péter, a DE MK professzora hosszú évek óta foglalkozik az ember-robot interakció kutatásával. Ez az interdiszciplináris megközelítés is biztosítja, hogy a hallgatók innovatív, emberközpontú megoldásokkal formálják a jövőt.
A Műszaki Kar a jövő mérnökeinek képzésére helyezi a hangsúlyt, a kritikus gondolkodásra, problémamegoldásra készít fel. Az ipar és az oktatás határán elhelyezkedő gyakorlatközpontú, élményalapú oktatás lehetővé teszi, hogy a hallgatók már tanulmányaik során találkozzanak a legújabb technológiákkal, és készen álljanak a munkaerőpiac kihívásaira.
A nyílt napon bemutatott robotok nemcsak a technológia jövőjét, hanem a kar küldetését is szimbolizálják: itt születnek a leggyakorlatiasabb mérnöki megoldások, amelyek a leginnovatívabb területeken alkalmazhatók.
A rendezvényen a látogatók nemcsak a robotikai fejlesztésekbe nyerhettek betekintést, hanem információkat kaphattak a kar egyéb képzéseiről, a duális oktatás előnyeiről, az ösztöndíjakról és a hallgatói életről. A nyílt napon laborlátogatásokon is részt lehetett venni, amelyek ugyancsak abban segítették a leendő egyetemistákat, hogy megtalálják az őket érdeklő területeket, s minél megalapozottabb döntést tudjanak hozni.
Sajtóközpont