DE Kossuth Gyakorló Gimnázium: a siker záloga

Hazánk legjobb vidéki gyakorlóiskolája, 2024-ben az egyetemi felvételi rangsorban a 19., a történelem érettségi eredményei alapján az ország legjobb gimnáziuma a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája. Az országosan ismert és elismert intézménybe Debrecen és Hajdú-Bihar mellett több vármegyéből és a határon túlról is érkeznek a tanulni vágyó diákok, akik a két hat évfolyamos osztály mellett öt évfolyamos nyelvi előkészítő-tehetséggondozó, négy évfolyamos gazdasági, jogi-kommunikációs, műszaki, valamint orvosi-gyógyszerészeti tagozatos osztályba jelentkezhetnek.

- Nevelőtestületünk ars poeticájának megfelelően pedagógusaink célja, hogy kreatív gondolkodásra és az önképzés fontosságára neveljék diákjaikat. Segítsék a tanulókat önmaguk megismerésében és tehetségük felfedezésében. A sikeres felvételire, illetve érettségire való felkészítés mellett tanáraink arra törekednek, hogy családjukért, közösségükért felelősséget vállaló felnőttekké neveljék tanítványaikat, strukturált átlagműveltséget adjanak át számukra – mondta a hirek.unideb.hu-nak Denichné Hajdu Tímea, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája főigazgatója.

A Csengő utcai gimnázium 2017 óta Minősített Tehetséggondozó Műhely, 2018 óta Európai Tehetségpont és a Goethe Intézet partnerintézménye.

- A hazai egyetemi jelentkezések eredményességének értékét még értékesebbé teszi, hogy tanítványaink a felvételi sorrendben a „legnehezebb” egyetemeket jelölik meg az első helyen, így a Debreceni Egyetemet, az Eötvös Loránd Tudományegyetemet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet, illetve a Corvinus Egyetemet. Tanulóink sikeresen, csaknem száz százalékos eredménnyel szerepelnek a külföldi egyetemi felvételiken is – fejtette ki a főigazgató.

Denichné Hajdu Tímea hozzátette: a tanulók kiemelkedő eredményeket érnek el a nyelvvizsgák megszerzésében is.

- A 12. év végére átlagban minden diákunk legalább egy, többségük két nyelvvizsgával rendelkezik. Vármegyei viszonylatban is elmondható, hogy széles a nyelvi kínálatunk. Diákjaink tanulhatnak angolul, németül, franciául, spanyolul, olaszul, oroszul. Több Erasmus+ pályázatot is nyertünk és valósítottunk meg sikeresen a fenntartó Debreceni Egyetem támogatásával – emelte ki a főigazgató.

A kreatív gondolkodásra, az önképzésre nevelés és strukturált tudás kialakítása szorosan összekapcsolódik az intézmény tehetséggondozó és pályaorientációs tevékenységével. A szakmailag és módszertanilag kiválóan felkészült tanári kar szorosan együttműködik a Debreceni Egyetem karainak oktatóival. A gimnázium részt vesz a DE Tehetséggondozó Programjában, a diákok bekapcsolódhatnak a karok kutatómunkáiba és szakmai tevékenységeibe is.

- Az Általános Orvostudományi Kar Agykutatás hete rendezvénysorozatán, illetve az Immunológia Napon például előadásokat hallgathatnak diákjaink. Tanulóink rendszeres résztvevői a Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság éves kongresszusának, valamint az International BrainBee idegélettudományi versenyen is megmérettetik tudásukat. Részt vesznek a Természettudományi és Technológiai Kar és a Sántha Kálmán Szakkollégium táboraiban. Az egyetemi laborok mindig nyitva állnak a középiskolás diákok kutatótevékenysége előtt, ezen munkákkal a tanulóink versenyeken tudnak szerepelni és felvételi pontokat is szerezhetnek, de egyetemi szervezésű természettudományos megmérettetésekre is gyakran neveznek tehetséges diákjaink. A Csengő utcai feladatellátási hely nagy sikerű rendezvényei közé tartozik a Tudós és iskola – Tudósiskola előadássorozat is, ahol minden évben nagy hangsúlyt kap a természettudomány – sorolta Denichné Hajdu Tímea.

A gimnázium tavaly közös programot indított a DE Műszaki Karával, amellyel a műszaki pályák iránt érdeklődő gimnazistákat szeretné megszólítani az intézmény. Aktív kapcsolatot ápol a Gazdaságtudományi Karral is, ebben az évben az iskola a Kar kiemelt köznevelési partnere lett.

- Diákjainkat tehetségük felismerésében az iskola pszichológusai és tanárai által kidolgozott tehetségazonosító és –gondozó program segíti. Gimnáziumunkban egyéni mentorálási program működik, melynek keretében a kiemelkedően tehetséges vagy épp a segítségre szoruló diákok mellé mentortanárt delegálunk, aki a tanuló egyéni fejlődését segíti, figyeli a mentorprogram alapján – tette hozzá a főigazgató.

A Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája Csengő utcai feladatellátási helye komplex technikai felszereltségű médiastúdióval rendelkezik, de a robotika és az informatika emelt szintű megismerésére is van lehetőség.

A tanulási lehetőségek mellett rendkívül élénk a diák- és a sportélet is a Kossuth Gimnáziumban. A diákönkormányzat szervezi a városszerte híres Fecske-hetet, a jó hangulatú évközi programokat és a DÖK-napot. Számos sportág (futball, futsal, röplabda, kosárlabda) közül választhatnak az itt tanulók és minden évben sítáborban, vízitáborban vehetnek részt. Hatalmas tornacsarnokban, három konditeremben, két udvari sportpályán folynak a testnevelésórák és az edzések. A diákok a hétköznapjaikat a gimnázium campus-jellegű, gyönyörű parkos környezetében tölthetik.

Sajtóközpont - ÉE