Hajnády Zoltán 1978-tól 2013-ig 35 éven át tevékenykedett a jogelőd Kossuth Lajos Tudományegyetem, majd a DE BTK Szlavisztikai Intézetében az orosz irodalomtörténet oktatójaként és kutatójaként, kezdetben docensként, majd professzorként, különböző vezetői beosztásokban.
Az oktatás mellett kiemelt kutatási területe az orosz kultúra, az orosz irodalom, azon belül is elsősorban Lev Tolsztoj munkássága.
Az intézeti könyvtárban tartott ünnepségen a kollégák és tanítványok mellett Keményfi Róbert, a DE BTK dékánja is köszöntötte a professzort, egy igazi egyetemtörténeti ritkaságot, egy 1983-ból származó dokumentumot, Hajnády Zoltán akkori, az Orosz és Szláv Irodalmi Tanszéken betöltendő egyetemi docensi pályázatának véleményezését ismertetve.
„… nagy gyakorlatot szerzett az orosz irodalom történetének oktatásában, szerzője számos főiskolai irodalmi és szakmódszertani jegyzetnek, tanulmánynak, összeállítója oktatási segédleteknek… Tudományos munkássága sokrétű… a 19. század második felének, főként Tolsztoj életművének tanulmányozása mellett az Európa Kiadó megbízásából jelenleg a Tolsztoj világa című könyvén dolgozik…” – idézte a kordokumentumot Keményfi Róbert.
A kollégák nevében Agyagási Klára professor emeritus idézte fel az intézetben együtt töltött időszakot.
- Még tanúja voltam a 80-as évek végén, hogy hogyan állt helyt professzor úr az akkor még osztatlan és nagy létszámú hallgatóságot fogadó orosz nyelv és irodalomtanári egyetemi képzésben, és mennyire rugalmasan dolgozta át a képzési tervet oly módon, hogy a kezdő szintről induló nyelvoktatás mellett is közel hozza a hallgatókhoz a klasszikus orosz irodalom értékeit – fogalmazott Agyagási professzor.
Hajnády Zoltán 1989-től volt az intézet nemzetközi hírű folyóirata, a Slavica felelős szerkesztője.
Az eseményen mutatták be a kiadvány idei, Hajnády professzornak ajánlott számát, amelybe hazai és nemzetközi pályatársak, valamint doktorandusz-hallgatók is írtak tanulmányokat. Az ünnepi kötet szerzői gárdája öt ország (Bulgária, Oroszország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország) képviselője.
- Az elkészült kötet ugyanakkor nem csak köszöntő kötet, hanem egy nemzetközi folyóirat aktuális száma is. Ebben a minőségében teljesíti a Slavica küldetési nyilatkozatában megfogalmazott célkitűzéseket: feladata összekötni a földrajzilag egymástól távol élő, de kutatási területüket illetően egymáshoz közel álló élvonalbeli szakembereket, és publikálási lehetőséget adni beosztástól függetlenül minden korosztály kutatóinak, akik teljesítménye szakterületükön kiemelkedő – hangsúlyozta Agyagási Klára.
Az intézet vezetése nevében Regéczi Ildikó igazgató mondott méltatást, kiemelve, hogy a professzor tudományos munkája nem szakadt meg a nyugdíjba vonulással, inkább egy új felívelést él meg, hiszen továbbra is neves oroszországi és magyar fórumokon jelennek meg írásai.
- Érezhetően csupán az, amit igazán fontosnak tart, azt, amihez nem a szakmai teljesítés, hanem a legbelsőbb személyes érdeklődés vezeti. Ezáltal tanulmányai olyan mélységi réteget kapnak, ami csak a szakmai és az emberi tapasztalás kivételesen magas szintjéről valósítható meg – fogalmazott Regéczi Ildikó.
- Lenne még tennivaló, ahhoz azonban egy új életre lenne szükség, de megnyugtató, hogy itt vannak a fiatalok, a szakmai utánpótlás, akik folytathatják a megkezdett munkát – mondta az ünnepség zárszavaként Hajnády Zoltán professzor.
Sajtóközpont – BZs