Japán filozófia sikere a Műszaki Karon

Magyarországon először a Debreceni Egyetem Műszaki Karán adták át a KAIZEN™ Award díjakat. Az elismeréssel olyan cégeket jutalmaztak, amelyek a folyamatos fejlesztést előtérbe helyező japán filozófiai elv alapján működnek. A Műszaki Kar Menedzsment és Vállalkozási Tanszékén is tananyag ez a vállalatirányításban hasznos szemlélet.

A modern üzleti világban a versenyképesség fenntartása és növelése érdekében a cégeknek állandóan fejleszteniük kell folyamataikat és technológiáikat. Ennek eléréséhez az egyik leghatékonyabb ismert út a kaizen alkalmazása. A kaizen egy összetett japán szó, amely magyarra úgy fordítható, hogy változtatás (kai) a jó (zen) irányba.

– A kaizen elveinek megfelelően folyamatosan javítjuk az oktatásunkat, tudományos teljesítményünket, kari működésünket. Amikor csaknem húsz évvel ezelőtt problémák merültek fel a Műszaki Kar működésével kapcsolatban, elkezdtük alkalmazni ezt a japán gondolkodásmódot, amely sokat segített a trend megfordításában, azóta is felfelé tartunk, több minőségi díjat is kaptunk – jegyezte meg a DE MK dékánja.

Husi Géza hangsúlyozta: a Műszaki Kar számára rendkívül fontosak az ipari kapcsolatok, mert a partnerek tapasztalatait így azonnal át tudják adni hallgatóiknak. A karon egy labort is működtető Kaizen Institute is ebbe a körbe tartozik.  

Azt este folyamán átadták KAIZEN™ Award-ot. A Kaizen Institute elismerésére jelenleg 16 országban lehet pályázni. Idén hazánk is csatlakozott a kezdeményezéshez. A felhívására magyarországi székhellyel rendelkező állami, illetve magánszervezetek nagy, közepes, valamint kisvállalatok is jelentkezhettek. A pályázóknak részletesen be kellett mutatni vonatkozó projektjeiket, elért eredményeiket és jövőbeli terveiket. A bírálóbizottság munkájában ezúttal a Debreceni Egyetem Műszaki Karának munkatársai is részt vettek.

– A KAIZEN™ Award díjátadó nemcsak egy elismerési ceremónia, hanem egy olyan esemény, amely erősíti a Műszaki Kar és az ipari szféra közötti kapcsolatokat, hozzájárul a kar szakmai fejlődéséhez és elősegíti a hallgatók, illetve az oktatók folyamatos tanulását, fejlődését – ismertette T. Kiss Judit, a DE MK oktatási dékánhelyettese.

A Műszaki Kar Műszaki Menedzsment és Vállalkozási Tanszékén foglalkoznak ennek a filozófiának az oktatásával.

– Célunk a sikeres megvalósítások díjazása mellett, hogy a versenyképesség folyamatos javítását lehetővé tévő modern vezetési módszereket megismertessük a magyarországi vállalatokkal – fogalmazott Bessenyey Balázs, a Kaizen™ Institute Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

Az EDC Debrecen Város- és Gazdaságfejlesztési Központ vállalkozásfejlesztési vezető szakértője szerint Debrecenben gazdasági léptékváltás zajlik, az elmúlt években számos a globális piacon meghatározó befektető érkezett, akik új technológiákat, új módszereket hoztak. Ezeknek a kihívásoknak úgy lehet megfelelni, ha mi szemléletváltáson megyünk át, és nyitottá válunk a fejlődésre – fogalmazott Fekszi Gergely.

A KAIZEN™ Award-ra pályázók közül az est folyamán az első három legjobbnak talált cég képviselői, az ACPS Automotive Kft., a Payer Industries Hungary Kft., valamint a Thyssenkrupp Components Technology Hungary Kft. bemutatták a pályázati projektjüket. A győztes az ACPS Automotive Kft. lett.

A győztes vállalkozás fogja hazánkat képviselni a KAIZEN™Award Global versenyen. A nemzetközi megmérettetés legjobbjait a Kaizen Award Global gálán díjazzák, melyet még idén ősszel Brazíliában, Sao Pauloban tartanak.


Sajtóközpont - OCs