Másfél évszázad hajdú-bihari teniszhistóriája

Debrecen és a vármegye gazdag múltra visszatekintő teniszsportjába ad betekintés a Teniszvilág Hajdú-Biharban című kötet, melyet csütörtökön délután mutattak be a DEAC Sportcampusán. Árvay Sándor újságíró mintegy másfél évszázad históriáját dolgozta fel a 400 oldalas könyvben, számtalan cikk, 286 fotó és 294 életrajzi portré segítségével.

Hatvanöt esztendeje annak, hogy a szerző gyermek teniszezőként átvehette a DEAC tagsági könyvét, azóta gazdag játékos múlt áll mögötte. Bíróként világszerte csaknem háromezer találkozón vezetett meccset, supervisorként pedig 32 országban tevékenykedett.

Árvay Sándor köszöntőjében kiemelte, nagyon boldog, hogy sokan eljöttek az eseményre, amely tulajdonképpen egy baráti, családi találkozó. A szerző kiemelte, hogy ugyan az ő neve szerepel a borítón, de ez csapatmunka volt. 

- Rengetegen segítettek a saját történeteikkel, de a könyv létrejöttének technikai részét sem kellett egyedül megoldanom, sőt! Nem ez az első ilyen jellegű munkám, és mindegyik kötet megírásakor ugyanaz a szándék vezérelt: ismerjük meg minél jobban egymást és hangsúlyozzam az összetartozást. Nagyon sokat kaptam a sporttól életem során, ezzel a könyvvel is ebből szerettem volna valamit visszaadni – fogalmazott Árvay Sándor.

Vitányi István országgyűlési képviselő, a berettyóújfalui teniszezők egykori vezetője megköszönte Árvay Sándornak, hogy papírra vetette 150 év történelmét.

- Sándor pár hónapja jelezte, hogy min dolgozik, ezért sokan igyekeztünk a segítségére lenni fotókkal, élménybeszámolókkal, portrékkal. Sokszor játszottunk együtt és egymás ellen a szerzővel az évtizedek során, imádtuk, s a mai napig imádjuk a sportágat. Az itt jelenlévőkkel is nagy csatákat vívtunk, és életre szóló barátságokat kötöttünk. Azóta is összetartunk, nagyon sok élmény fűz össze bennünket – mondta Vitányi István.

A teniszhez szintén ezer szállal kötődő, a sportág szerelmeseként is ismert Pajna Zoltán vármegyei közgyűlési elnök gratulált a könyvhöz és azt mondta, a következő 150 év most kezdődik.

– Sok élményt adott számomra a megyei teniszsport, jómagam nagyjából 20-25 évet játszottam, és a társasági életből barátságok nőttek ki, világnézettől és pártállástól függetlenül. Sosem késő elkezdeni teniszezni, mert – mint a sport sok más ága – illemre, alázatra és kitartásra tanít – fogalmazott Pajna Zoltán, majd megemlítette, fontosnak tartja, hogy minél inkább ráirányítsák a figyelmet a teniszre, ehhez még több pályára van szükség a régióban.

A DEAC ügyvezetője, Lóczi Lászlóné Kovács Marianna ígéretet tett, hogy a teniszezők hamarosan visszakapják korábbi székházukat a Dóczy József utcán.

– Némi felújítást, festést igényel az épület, azt követően ismét birtokba vehetik a teniszezők. A klub és a város számára is kiemelt sportágról beszélünk, jelenleg is sok egyetemi dolgozó, illetve hallgató űzi. Nem véletlen, hogy a Böszörményi úti campuson gyönyörű fedett pálya várja a mozogni vágyókat. A DEAC nevében is köszönöm Árvay Sándornak, hogy megírta ezt a könyvet. Sok munka fekszik benne, s bár ez nem üzleti vállalkozás, a sportág szerelmeseinek mégis bestseller lesz – vélekedett a sportvezető.

A könyvbemutatón több régi teniszütőt bemutató kisebb kiállítás is megtekinthető volt, melyet az egykori játékos, a jelenleg edzőként dolgozó Tóth Zoltán muzeális gyűjteményének néhány darabja tett ki.

 

Sajtóközpont - TN