Egészségnap a vesebetegekért

A vesebetegséggel élők közösségépítése és a veseátültetés előtt állók hiteles tájékoztatása jegyében a Debreceni Egyetem támogatásával rendezik meg vasárnap a Transzplantáltak I. Egészségnapján.

Kiskapus focitorna, tollaslabda, darts, kézműves foglalkozások, fotókiállítás és könyvbemutató is lesz az egész napos családi rendezvényen június 11-én, melyet a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában és Diákotthonában tartanak.

Az „Alapítvány a Kelet-Magyarországi Transzplantációért”és a „Szervátültetettek vitéz Váry Sándor Egyesülete”szervezésében, a Debreceni Egyetem támogatásával megvalósuló rendezvény fő célja a vesebetegek és az átültetés előtt állók hiteles tájékoztatása, a transzplantációval kapcsolatos bizalmatlanságok, bizonytalanságok, fenntartások, félelmek kezelése. Magyarországon a lakosság jelentős része él valamilyen vesebetegséggel, így fontos, hogy a szervátültetésre szorulók megfelelő információkkal rendelkezzenek. A rendezvény résztvevői többségükben vese-, vagy májátültetettek, így a témában hitelesen tudnak útmutatást és segítséget nyújtani az átültetés előtt állóknak.

A Debreceni Egyetemen több mint 25 éves múltra tekint vissza a veseátültetés, élődonoros műtéteket pedig már 2010 óta végeznek. Az elmúlt évtizedek alatt több mint ezer veseátültetést végeztek a Klinikai Központ Vesetranszplantációs Központjában, melynek meghatározó szerepe van a térség betegeinek ellátásában, valamint rendszeresen részt vesz a legmodernebb immunszupresszív gyógyszerek kipróbálásában és hatásosságának vizsgálatában.

A transzplantáció jelentősen javítja a betegek életkilátásait, és lehetővé teszi számukra, hogy a korábbi életvitelükhöz mihamarabb visszatérjenek. Ehhez nagyban hozzájárul egymás tapasztalatainak, eredményeinek, gondjainak megismerése, a közös játék, rekreációs tevékenység, kulturált szórakozás és az abban való részvétel lehetőségeinek megismerése.

Ezt a célt is szolgálja a Transzplantáltak I. Egészségnapja, ahol a kiskapus focitorna mellett ügyességi sportjátékok, például kosárlabda és asztalitenisz is lesz, a gyerekeket pedig lufifújó verseny és arcfestés várja. Az eseményen Kis Erzsébet mutatja be és dedikálja könyveit, valamint kiállítást láthatnak a korábbi események fotóiból.
A vasárnap 10 órakor kezdődő egész napos családi programon felállítanak egy üzenő paravánt is, ahol jókívánságokat, pozitív megerősítő gondolatokat lehet megfogalmazni a sorstársaknak vagy donoroknak, biztató üzenetet írni azoknak, akik még a transzplantáció előtt állnak.

Sajtóiroda-MM

Dokumentumok