Rendhagyó módon Kossa György, az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökének napirend előtti felszólalásával indult a Debreceni Egyetem legfőbb döntéshozó testületének szeptemberi ülése. Kossa György beszámolt az elmúlt években a Debreceni Egyetem és a Klinikai Központ szervezeti egységeinél tett kuratóriumi látogatásokról, ahol megismerhették a különböző egységek működését, célkitűzéseit, eltérő igényeit. Megjegyezte, hogy ez a tapasztalat megfelelő alapot nyújt a következő hat évre szóló intézményfejlesztési terv kidolgozásához az egyetem vezetése számára, a kuratóriumnak pedig annak értékeléséhez, jóváhagyásához. A kuratóriumi elnök elismeréssel szólt az oktatásban, kutatásban és betegellátásban szerzett benyomásokról és köszönetet mondott valamennyi egyetemi dolgozó áldozatos munkájáért.
Kossa György beszámolójában kiemelte az intézmény előrelépését a nemzetközi rangsorokban és az egyetemi kutatók tudományos tevékenységét támogató intézkedéseket, beszélt a kuratórium által odaítélt Publikációs Díjak, valamint a Kiválósági PhD Ösztöndíjak eddigi tapasztalatairól is. A kuratóriumi elnök beszámolójában kitért az intézmény elmúlt évben nyújtott gazdasági teljesítményére, összegzést adott a hallgatói, oktatói és dolgozói létszám alakulásáról, valamint az oktatást, kutatást és betegellátást szolgáló beruházásokról és a társadalmi felelősségvállaláshoz fűződő tevékenységről. Fontos célnak nevezte a hallgatói létszám bővítéséhez szükséges kollégiumi fejlesztéseket, valamint gondoskodó intézményként a jövőben az időskorú egyetemi polgárok elhelyezését is.
Szilvássy Zoltán rektor beszámolójában a kuratóriumi elnök szavaira reagálva példaértékűnek nevezte a modellváltást a Debreceni Egyetemen, amely révén az elmúlt években számos eredményt tudott felmutatni az intézmény. Az egyetemi vezető kiemelte az intézmény nemzetközi népszerűségét, elmondta, hogy idén tovább nőtt az intézményben tanuló külföldi hallgatók létszáma, már meghaladja a 7500-at, a magyar felsőoktatásba Stipendium Hungaricum ösztöndíjjal jelentkező külföldiek 40 százaléka pedig a Debreceni Egyetemet jelölte meg.
Szilvássy Zoltán beszélt a következő időszak terveiről is: a nemzetközi oktatási, kutatási és innovációs együttműködések bővítéséről különösen a jármű- és az egészségipar, valamint az informatika területén, illetve a képzésfejlesztésekről a művészeti területen, amelyek egyik előfutára a Zeneművészeti Karon induló gyakorló színpadi énekes előadóművészet posztgraduális képzés, melyet több hasonló követhet a jövőben.
A szeptemberi ülésen a Szenátus állandó bizottsági összetételének módosításáról döntött, majd szervezeti kérdésekről, szabályzatokról tárgyalt. Módosította a Szervezeti és Működési Szabályzat törzsrészét, valamint a Karok Működési Rendjét rögzítő szabályzatot, döntött a szolgáltatási és igazgatási egységek működési rendjéről, továbbá az egyes munkakörök betöltésével kapcsolatos szabályokról, a pályáztatás rendjéről és egyéb foglalkoztatási szabályokról szóló szabályzat módosításáról.
A Szenátus tárgyalt az egyetemi kitüntetések és címek adományozásának rendjéről rendelkező szabályzat módosításáról is, amely új, a Magyar Rektori Konferencia által tett felhívás alapján előterjesztett hivatali emeritus címek adományozására tett javaslatot, jelenlegi formájában azonban a testület nem támogatta az előterjesztést. Szerepelt a napirendek között a felvételi eljárásról szóló rendelkezés, a tanulmányi és vizsgaszabályzat, valamint a Special Rules and Regulations for English Program Students című szabályzat módosítása is. Döntött a testület továbbá a Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzat 7. számú mellékletét érintő változtatásról is, illetve előterjesztést fogadott el a Debreceni Egyetem Siófok Campus létrehozásához szükséges szabályzatmódosításokról.
Az oktatási ügyek között határozott a Szenátus a 2024/25-ös tanév Képzési Programjának elfogadásáról és a 2024 szeptemberében induló képzés önköltségének módosításáról az Általános Orvostudományi Karon. Támogatta a testület állategészségügyi mérnöki alapképzés és élelmiszerlánc-felügyelő mérnöki mesterképzési szak létesítését a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon, újlatin nyelvek és kultúrák spanyol szakirány indítását a Bölcsészettudományi Karon, angol nyelvű mesterképzési szak duális formában történő indítását a Gazdaságtudományi Kar nemzetközi gazdaság és gazdálkodás képzésén, illetve részismereti képzés létesítését és indítását a Zeneművészeti Kar gyakorló énekes színpadi előadóművészet képzésén.
A Szenátus támogatta a Szabolcsi Alma Centrum Kft. százszázalékos tulajdonrészének törvényen alapuló átvételére irányuló javaslatot. Az előterjesztés kapcsán Bács Zoltán kancellár elmondta, hogy több éves egyeztetés eredményeként kerül az egyetem tulajdonába az intézmény agrárstratégiai céljait szolgáló infrastruktúra és vállalkozás. A gazdasági ügyek között a testület még döntött a Klinikai Központ 2024. évi működési és üzleti tervére vonatkozó javaslat elfogadásáról.
Együttműködési megállapodásokról is szavazott a Szenátus a Tongji University (Kína), a Tianjin Chengjian University (Kína), az Amity University, Uttar Pradesh (India), a Navoi State Pedagogical Institute (Üzbegisztán) és a Lankaran State University (Azerbajdzsán) kapcsán, az ülés zárásaként pedig javaslatot fogadott el a Debreceni Egyetem Doktori Szabályzatának egységesítésére.
Sajtóközpont