Nemzeti összetartozás napja a Kossuth Gyakorlóban

Június 4. a Nemzeti Összetartozás Napja. Az Országgyűlés 2010-ben nyilvánította az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés aláírás évfordulóját nemzeti emléknappá. Az alkalomból a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája kedden ünnepi megemlékezést szervezett.

Kálmánchelyi-Papp Hajnalka, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája főigazgató-helyettese ünnepi beszédében felidézte a versailles-i Nagy Trianon kastélyban aláírt békediktátum előzményeit.

- 1920. június 4-én a magyar delegáció tagjai ellátták kézjegyükkel a területi elcsatolásokat, a hadsereg létszámának korlátozását és a jóvátétel megfizetését tartalmazó szerződést, és ezzel szentesítették a történelmi Magyarország szétszakítását. Az összetartozás napján erre az eseményre emlékezünk - mondta a főigazgató-helyettes.

Az emléknap alkalmából rendezett ünnepségen elhangzott: a trianoni szerződés következményeként Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát, az ország 325 ezer négyzetkilométeres területéből mindössze 93 ezer négyzetkilométert tarthatott meg, 3,3 millió magyar került idegen földre.

- Trianonnal lényegében halálra ítéltek minket. Megfosztva tengerektől, a legtöbb ásványkincstől és nyersanyagtól akkor sokan úgy gondolták, hogy Magyarországnak nincs jövője. Szerencsére nem így lett. A magyarság rendkívüli élni akarása újból életerőssé tette országunkat, ahol a két világháború között senki nem tudta elfogadni a békediktátumot – fejtette ki beszédében Kormos Attila történelem tanár.

Az ünnepségen az iskola három feladatellátási helyének diákjai nemzeti színű szalagokat kötöttek a trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából ültetett emlékezés fájára az iskola udvarán.

Sajtóközpont