Kis lépés az egyetemeknek, de óriási lépés a hallgatóknak – röviden így összegezhető az I. ESA Boost Day Debrecen című találkozó, melyet a DE TTK Villamosmérnöki Tanszéke szervezett. Ez volt a magyar hallgatói műhold, az egyetemi CubeSat-csapatok első országos találkozója, amelynek célja, hogy elősegítse a csapatok közötti kapcsolatépítést, támogassa a közös műszaki platform kialakítását, valamint ösztönözze a hazai egyetemek bekapcsolódását a nemzetközi űrkutatási programokba.
A kétnapos eseményen a házigazda Debreceni Egyetem mellett a Pécsi Tudományegyetem, a Széchenyi István Egyetem, valamint az Óbudai Egyetem villamosmérnök, illetve mérnökinformatikus hallgatói vettek részt. A rendezvény első napján a CubeSat-fejlesztő csapatok rövid prezentációban mutatták be projektjeiket és fejlesztési fókuszaikat, majd Detre Örs Hunor, a Magyar Diákműhold Program vezetője tartott előadást a konstellációs program eddigi eredményeiről és jövőbeli terveiről. A bemutatókat kötetlen szakmai egyeztetés követte, amelyen szó esett a közös technikai platform kiválasztásának szempontjairól, a potenciális tudományos kísérletekről, valamint a nyári és őszi közös mérföldkövek összehangolásáról.
A találkozó hivatalos programját Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese nyitotta meg csütörtökön, aki az intézmény UDSpace program keretében megvalósuló űrkutatási törekvéseit is ismertette. Az eseményen Thilo Kranz, az Európai Űrügynökség (ESA) Kereskedelmi Űrszállítási Program menedzsere mutatta be az ESA Boost program céljait, felépítését és a várható pályázati lehetőségeket. Az előadás értékes gyakorlati tanácsokkal és határidőkkel szolgált a magyar csapatok számára.
A rendezvényt közös megbeszélés zárta, amely során Thilo Kranz tanácsokat adott a részt vevő egyetemeknek a pályázati dokumentációk előkészítéséhez és egy potenciális közös misszió sikeres megszervezéséhez. Szerencsés egybeesés, hogy a résztvevők élőben követték a magyar űrhajós, Kapu Tibor dokkolását a nemzetközi űrállomáshoz.
A találkozó első lépése volt egy sikeres egyetemek közötti hallgatói együttműködés kialakítására, melynek célja az egyetemi kisműhold klaszter megépítése, a tudományos kísérletek megvalósítása, majd az ESA pályázati lehetőségeit és támogatását kihasználva a hallgatói műholdak világűrbe juttatása.
Sajtóközpont-TB
Műholdfejlesztő hallgatók első találkozója a TTK-n
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara adott otthont az első CubeSat-fejlesztői találkozónak. A rendezvényen négy felsőoktatási intézmény hallgatói ismerhették meg egymás elképzeléseit, valamint az Európai Űrügynökség pályázati lehetőségeit annak érdekében, hogy egymást segítve minél több egyetem repíthessen saját műholdat a világűrbe a jövőben tudományos céllal.